Dlh na kreditných kartách v USA vo štvrtom kvartáli medziročne vyskočil o 18,5 percenta a na konci roka 2022 dosiahol rekordných 930,6 miliardy dolárov (850,87 miliardy eur).

Vysoká inflácia a rastúce úrokové sadzby

Inflácia a rastúce úrokové sadzby sú dvomi faktormi, ktoré negatívne ovplyvňujú financie bežných Američanov. Americká centrálna banka tento týždeň opäť zdvihla úrokové sadzby, čo spôsobilo, že ročná percentuálna miera nákladov na dlh na kreditných kartách sa už v priemere blíži k 20 percentám, pričom sa očakáva, že sa bude ďalej zvyšovať. Zároveň sa čoraz viac spotrebiteľov spolieha na úvery, aby si mohli zaplatiť čoraz drahšie základné potreby, ako sú potraviny a nájomné.

Priemerný dlh na kreditnej karte na konci minulého roka predstavoval 5 805 dolárov, uviedla firma TransUnion. V prípade platenia minimálnej splátky a pri úrokovej sadzbe takmer 20 percent by splatenie takéhoto dlhu trvalo viac ako 17 rokov, pričom na úrokoch treba zaplatiť viac ako 8 213 dolárov, vypočítala spoločnosť Bankrate.

„Či už ide o nákup nového auta alebo nákup vajec v potravinách, spotrebitelia naďalej vo veľkom i malom pociťujú vysokú infláciu aj zvyšovanie úrokových sadzieb Fedom,“ uviedla viceprezidentka TransUnion pre výskum a poradenstvo pre USA Michele Raneriová.

Otvorenie nových úverových účtov

Celkovo bolo vo štvrtom štvrťroku otvorených ďalších 202 miliónov nových úverových účtov, na čom sa veľkou mierou podieľala generácia Z, teda ľudia vo veku od 18 do 25 rokov, a celkový počet kreditných kariet dosiahol rekordných 518,4 milióna.

Ďalšie dôležité správy

Chancellor Scholz Meets With Global Labour And Economic Leaders
Neprehliadnite

Graf týždňa: Globálny dlh klesol bezprecedentným tempom