Americké a európske podniky presmerujú investície z Číny do iných rozvíjajúcich sa krajín, a to najmä do Indie, za ktorou nasledujú Mexiko, Vietnam a Malajzia. Vyplýva to podľa agentúry Reuters zo správy výskumnej spoločnosti Rhodium Group.

Presmerovanie investícií podčiarkuje obavy západných podnikov ohľadom podnikateľských podmienok, hospodárskeho rastu a politickej situácie v Číne, píše Reuters.

Hodnota ohlásených amerických a európskych investícií do projektov „na zelenej lúke“ v Číne vlani podľa údajov firmy Rhodium predstavovala menej ako 20 miliárd dolárov, zatiaľ čo v roku 2018 dosahovala 120 miliárd dolárov.

V Indii pritom tieto investície medzi rokmi 2021 a 2022 stúpli o zhruba 65 miliárd dolárov, teda asi 400 percent. „Diverzifikácia je v plnom prúde,“ uviedla spoločnosť Rhodium.

Koncom 80. rokov minulého storočia začali do Číny západné firmy lákať nízke výrobné náklady a vyhliadky na veľký trh. Čínski spotrebitelia teraz obmedzujú svoje výdavky, zatiaľ čo výrobné náklady pokračujú v raste, čo podkopáva atraktivitu Číny v očiach zahraničných investorov, napísala agentúra Reuters.

Západné podniky sa presmerovaním investícií snažia tiež znížiť závislosť svojich dodávateľských reťazcov od Číny. Správa spoločnosti Rhodium upozorňuje, že s rýchlym poklesom závislosti od Číny nemožno počítať, pretože krajiny, do ktorých podniky premiestňujú investície, sú od Číny samy do veľkej miery závislé.

Ďalšie dôležité správy

Federal President Steinmeier in Mexico
Neprehliadnite

Geopolitika zmenila hru: Čína už nie je najväčším exportérom do USA