N. Švecová navrhovala potrestať sudcov za to, že ich dovolací senát oslobodil Petra R. v starom prípade z rokov 2000 a 2002, v ktorom čelil obžalobe z legalizácie príjmu z trestnej činnosti.
Samotným obsahom podania sa senát v marci vôbec nezaoberal. Ako vtedy vysvetlil predseda senátu Erik Uhlár, sudcovia svoje rozhodnutie prijali v tajnom hlasovaní, nebolo možné preukázať, ktorý z členov ako hlasoval a teda nebolo možné preukázať im disciplinárne previnenie.
Odvolací senát potvrdil rozhodnutie prvostupňového senátu, voči tomuto verdiktu už nie je možný riadny opravný prostriedok.
Obálky s hlasovaním senát neotváral
Predseda odvolacieho senátu Stanislav Libant pri zdôvodňovaní rozhodnutia zdôraznil, že v samotnom návrhu nebolo uvedené, akú zo základných povinností sudcu títo disciplinárne stíhaní sudcovia porušili.
Následne teda nebolo určené, ktorú skutkovú podstatu naplnili. „Tohto sme sa nedopátrali ani na dnešnom pojednávaní,“ skonštatoval S. Libant, ktorý vraj túto otázku kládol právnemu zástupcovi NS SR na pojednávaní a jednoznačnú odpoveď nedostal.
S. Libant ďalej zdôraznil, že v disciplinárnom návrhu bolo veľmi vágne a nekonkrétne uvedené, v čom spočívala svojvôľa, za ktorú mala byť trojica sudcov potrestaná. Zdôraznil, že rozhodnutie prvostupňového disciplinárneho senátu bolo správne.
Ani májová zmena statusového zákona, ktorá už umožňuje disciplinárnym senátom nahliadať do zápisnice o hlasovaní senátov, podľa neho neoprávňuje disciplinárny senát roztrhnúť obálku o hlasovaní a spätne skúmať skutok z roku 2016. Platí zásada retroaktivity, dodal.
Harabin hovorí o Kaliňákových a Kiskových milíciách
Š. Harabin po rozhodnutí uviedol, že ak Daniela Švecová sama neodstúpi, treba ju zavrieť do Pezinka. Zrejme je vydieraná „ľudovou milíciou Kaliňáka a Kiskom“, vyhlásil.
N. Švecová podala na Š. Harabina disciplinárny návrh aj vo februári tohto roka za výroky o nej, ktoré vyšli v časopise Zem a vek. Za tieto výroky podala disciplinárny návrh aj bývalá šéfka Súdnej rady Jana Bajánková.