Diplomati sa naliehavo snažia zastaviť izraelské nálety v pásme Gazy, pri ktorých už prišlo o život vyše 200 Palestínčanov, a v utorok sa má na mimoriadnom zasadnutí zísť Bezpečnostná rada OSN. Informovala o tom agentúra AFP.
Toto zasadnutie bezpečnostnej rady bude už štvrté od vystupňovania konfliktu. Zvolali ho po tom, čo Spojené štáty ako kľúčový spojenec Izraela v pondelok zablokovali prijatie spoločného vyhlásenia vyzývajúceho na zastavenie násilia. USA to urobili už tretíkrát v priebehu jedného týždňa.
Americký prezident Joe Biden sa stále nechce pridať k ostatným svetovým lídrom a k väčšine členov svojej vlastnej Demokratickej strany, ktorí vyzývajú na okamžité zastavenie nepriateľských akcií, píše AFP. Biden v pondelok večer v telefonáte s Netanjahuom povedal, že je zástancom prímeria; pokoj zbraní však od neho nepožadoval.
Napätie pokračuje. Izrael bombardoval dom jedného zo šéfov Hamasu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu - aj napriek pribúdajúcim výzvam na ukončenie bombardovania palestínskeho pásma Gazy - v pondelok večer vyhlásil, že Izrael bude „pokračovať v náletoch na teroristické ciele".
Izraelský letecký útok v meste Gaza v utorok skoro ráno spôsobil výbuch a nad budovami sa vytvoril čierny dym, hlásil reportér AFP.
Izraelská armáda oznámila, že počas noci zasiahla 65 „cieľov" na území enklávy. Palestínski milintanti vystrelili 70 rakiet, ale desiatky z nich zachytila izraelská protivzdušná obrana.
Izrael spustil leteckú operáciu na pásmo Gazy 10. mája po tom, čo radikálne hnutie Hamas ovládajúce túto enklávu ostreľovalo raketami izraelské územie. Reagovalo tým na nepokoje vo východnom Jeruzaleme, anektovanom Izraelom. Dochádzalo tam aj k potýčkam medzi Palestínčanmi a izraelskými vojakmi.
Izraelské nálety usmrtili v pásme Gazy celkovo 212 Palestínčanov vrátane 61 detí - a rakety vystrelené palestínskymi ozbrojenými skupinami zabili v Izraeli desať ľudí vrátane dieťaťa, ako uvádzajú predstavitelia oboch strán.
Zo starých krívd vznikajú nové boje medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, uvádza BBC
Palestínski militanti od začiatku operácie vystrelili smerom k Izraelu 3 350 rakiet.
V pondelok neskoro večer izraelské nálety vyradili z prevádzky jediné testovancie laboratórium na ochorenie Covid-19 v Gaze a zničili kanceláriu katarského Červeného polmesiaca.
Miera pozitívnych testov na koronavírus v pásme Gazy patrí k najvyšším na svete, je 28-percentná.
Nemocnice v tejto chudobnej enkláve, ktorá je už takmer 15 rokov pod blokádou Izraela, sú preplnené pacientmi, dodáva AFP.
Izrael zničil náletmi cesty, kritickú infraštruktúru, spôsobil výpadky elektriny a úrady v Gaze v pondelok oznámili, že majú palivo už len na dva, tri dni. Konflikt tam môže urýchliť humanitárnu katastrofu.