Voľba predsedu a podpredsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa zmenou zákona z dielne SaS presúva z vlády do parlamentu. Ide už o tretí pokus strany vymeniť doterajšie vedenie regulátora nominovaného stranou Smer-SD. Prvé dva pokusy liberálov zlyhali na odpore koaličných partnerov. Aj preto, že z nich príliš vytŕčali ambície ovládnuť regulačný úrad. Tentoraz sú šance na výmenu čelných predstaviteľov silného a vplyvného úradu veľké.
Liberáli zo SaS sú verbálne silnými zástancami trhu, deregulácie a liberalizácie. Pokus presunúť voľbu šéfa úradu do parlamentu podporuje argument, že úrad s takýmto mandátom môže trochu menej podliehať sociálnemu tlaku vlády. Deregulácia totiž môže priniesť vyššiu volatilitu cien, podľa vývoja na trhu. Ten málokedy korešponduje s volebným cyklom tak, ako by si politici želali.
Za vlády Roberta Fica bolo zvykom, že ministerstvo hospodárstva zasahovalo do kompetencií úradu. Nástrojmi, ktoré mal úrad v rukách, sa snažili nahradiť stratu manažérskej kontroly v podnikoch. V rovnakom pokušení je dnes stredopravo-konzervatívno-liberálna vláda. Do deregulácie tlačia liberálnu časť vládneho zoskupenia silné reči o trhu a vlastné politické presvedčenie. Proti rýchlej liberalizácii a deregulácii biznisu energetikov s domácnosťami bude SaS tlačiť až príliš sociálne cítiaca premiérka. Prípadne minister financií, ktorému by nižšie zisky regulovaných firiem komplikovali konsolidáciu verejných financií na príjmovej stránke.
Okrem výpadku v príjmoch štátneho rozpočtu tiež hrozí obmedzenie investícií do zvyšovania energetickej bezpečnosti krajiny cez silnejšie medzinárodné prepojenia plynárenských a elektroenergetických sústav. Na tieto projekty treba zdroje. A štát do nich inak ako cez svoje podiely v príslušných firmách investovať nebude. Nemá za čo.
Aj keď ceny elektriny dnes zďaleka nedosahujú svoje špičkové úrovne spred dvoch či troch rokov, jednoznačne mieria nahor. Stlačenie prenosových či distribučných poplatkov sa v koncových cenách nemusí prejaviť vôbec. No stáť môže veľa. Politický či marketingový prínos takejto akcie je tiež prinajmenšom otázny. Bežného voliča by sociálne cítiaca premiérka lepšie oslovila tlakom na založenie sociálneho energetického fondu. Ten by prevzal časť nákladov na nákup energií za sociálne odkázaných ľudí. Adresne.
Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU č. 10.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Dvanásť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.