Rast pôžičiek v eurozóne sa v septembri takmer zastavil. Dôvodom je dlhodobé a prudké sprísňovanie menovej politiky zo strany ECB s cieľom dostať infláciu pod kontrolu, ktoré však firmám a domácnostiam zvýšilo náklady na úvery.

Napriek tomu Lane uviedol, že je presvedčený, že ekonomika eurozóny sa môže vyhnúť úverovej kríze, keďže firmy sa na recesiu nepripravujú. „Aj naďalej sme pomerne optimistickí, že k tomu nedôjde,“ povedal Lane. „Rovnako, čo sa týka scenára počítajúceho s mäkkým pristátím ekonomiky, myslíme si, že existuje dobrý dôvod predpokladať takýto vývoj,“ dodal.

V súvislosti s očakávaniami trhov, že ECB by mohla na budúci rok začať so znižovaním úrokových sadzieb, Lane povedal, že „štvropercentná sadzba nie je večná a ani bežná“. Na porovnanie, holandský člen Rady guvernérov ECB Klaas Knot súčasnú úroveň úrokových sadzieb označil za „dobrú výšku, na ktorej by mohli zotrvať určitý čas“. Lane však zároveň upozornil na vojnu na Blízkom východe a v tejto súvislosti riziko nového „energetického šoku“.

Ďalšie dôležité správy

KK16 archív Berlín - Na archívnej snímke zo 7. januára 2022 prezident nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Joachim Nagel v Berlíne. V boji proti vysokej inflácii bude potrebné ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Uviedol to v pondelok 3. júla 2023 prezident nemeckej centrálnej banky (Bundesbnak) Joachim Nagel. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 07.01.2022, Berlin: Joachim Nagel, Präsident der Deutschen Bundesbank, bei der Übergabe der Ernennungsurkunde im Schloss Bellevue.     (zu dpa
Neprehliadnite

Inflácia v eurozóne sa zmiernila, pod kontrolou ale stále nie je