„Už nemáme žiadne hraničné kontroly. Mať 28 jednotlivých systémov diaľničných poplatkov by bolo groteskné,“ povedal Oettinger. „Dokázal by som si predstaviť jednotný poplatok za využitie diaľnic pre celý európsky trh.“ Podľa neho by peniaze za diaľničné poplatky nemali smerovať do kasy EÚ, ale priamo jednotlivým štátom.
Nemecký minister dopravy Alexander Dobrindt plánuje zaviesť diaľničné poplatky od začiatku roku 2016. Zatiaľ však nie je úplne jasné, akú podobu budú mať. Nemecko chce, aby za diaľnice platili cudzinci – Nemci by síce platili tiež, ale o zaplatenú sumu by sa im znížila daň z motorového vozidla.
Vládna bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU), ktorá je hlavným advokátom zavedenia poplatkov, reagovala na Oettingerove slová podráždene. Generálny tajomník CSU Andreas Scheuer komisárovi cez médiá odkázal, že by si mal svoje rady nechať pre seba. Oettinger politicky patrí k sesterskej Kresťanskodemokratickej únii (CDU) kancelárky Angely Merkelovej.
Nemecko je poslednou veľkou európskou tranzitnou krajinou, kde vodiči osobných áut neplatia za jazdu na diaľniciach. Bezplatné diaľnice pre osobné autá sú aj v Dánsku, Estónsku, Fínsku, v Holandsku, Lichtenštajnsku, Luxemburgu, v Monaku a vo Švédsku.