Čínske hospodárstvo pokračuje v spanilej jazde rastu. Prejavuje sa to aj neustále sa zvyšujúcimi sa devízovými rezervami v najľudnatejšej krajine sveta. Čínska centrálna banka dnes oznámila, že výška devízových rezerv koncom marca po prvý raz v histórii prelomila hranicu troch biliónov dolárov a dostala sa na rekordných 3,04 bilióna USD.

V prvom štvrťroku rezervy stúpli o 197 miliárd dolárov, čo je len o dve miliardy menej ako v poslednom kvartáli vlaňajška, keď zaznamenali najväčší medzikvartálny rast za posledných štrnásť rokov. Za ostatné dva roky sa ich celková výška zdvihla o celý jeden bilión dolárov. Oproti porovnateľnej Indii má Čína devízové rezervy desaťnásobne vyššie. Nasleduje Japonsko ako druhý najväčší majiteľ rezerv na svete, hlási aktuálne viac ako 1,12 bilióna dolárov.

Čínska ekonomika láka zahraničné investície rastom odbytu a výroby v krajine. Ekonomika Číny rástla silným tempom aj počas celosvetovej krízy 2009, čo investorov utvrdilo o potenciáli krajiny do budúcna. Krajina má silný export a dlhodobo vysoko aktívnu obchodnú bilanciu, čo spolu so silným prítokom priamych zahraničných investícií pomáha rastu devíz. V minulom roku prišlo viac ako 105 miliárd dolárov a v januári tohto roka 10 miliárd dolárov investícií.

Nárast rezerv je v súčasnosti podľa agentúry AP tiež výsledkom rozsiahlych nákupov dolárov a cudzích mien, ktorým sa Peking bráni výraznejšiemu posilňovaniu domácej meny v dôsledku prílivu peňazí z exportu. Čínsky jüan sa v súčasnosti obchoduje voči americkému doláru na úrovni 6,534, čo značí, že medziročne čínska mena zosilnela oproti zelenej bankovke len o 4,5 percenta. Ázijské meny ako japonský jen alebo singapurský dolár pre porovnanie zosilneli v sledovanom období dvoj až trojnásobne viac.

Čínska vláda neustále sľubuje postupné posilňovanie svojej meny, ale najmä Spojené štáty považujú tento režim za nedostatočný, čo vyvoláva napätie v obchodných vzťahoch. Časť ekonómov očakáva, že rast cien komodít vo svete, ktorý tlačí na infláciu v Číne, prinúti jej vládu a menové autority, aby umožnili rýchlejší rast domácej meny a nedovážali si zbytočne inflačné tlaky zvonka. Silnejšia mena zníži importované ceny komodít i potravín.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com