Zubné kefky sa pre niektoré rodiny stávajú „luxusným artiklom“, varovala popredná britská lekárka s tým, že stav zubného zdravia detí považuje za „národnú hanbu“. Informovala o tom agentúra Bloomberg. Doktorka Camilla Kingdonová, prezidentka Royal College of Pediatrics and Child Health, uviedla, že kríza životných nákladov zhoršuje problém detí s pokazenými zubami.
Zubný kaz je hlavným dôvodom hospitalizácie v Anglicku medzi päť až deväťročnými deťmi. „Stav detského chrupu... je vlastne národná hanba,“ povedala v rozhovore pre The BMJ s tým, že najčastejším dôvodom, prečo má dieťa v tejto krajine celkovú anestéziu, je čistenie zubov. „To je hrozné priznanie zlyhania.“
Tento stav podľa nej odráža stravu a odzrkadľuje možnosť rodiny kúpiť si zubnú kefku a pastu, pretože keď sa ľudia snažia uživiť svoju rodinu, stáva sa to luxusným tovarom. „Je to jednoduchý, ale veľmi viditeľný, alarmujúci dôkaz toho, ako [kríza životných nákladov] ovplyvňuje zdravie detí.“
Doktorka Kingdonová, ktorá je pediatričkou v NHS už takmer 30 rokov, povedala, že ľudia si nemôžu dovoliť vziať si voľno v práci. „Nepamätám si časy, kedy by sme často mali veľa po sebe nasledujúcich dní, keď rodičia nemohli navštíviť svoje choré dieťa na mojom novorodeneckom oddelení.“
Najhoršie výsledky
Odborníčka tiež zdôraznila zlé výsledky Spojeného kráľovstva v oblasti astmy u detí. „Máme jedni z najhorších výsledkov astmy a jednu z najvyšších mier úmrtnosti na astmu u detí v celej Európe,“ povedala a pripomenula, že okrem toho majú Briti aj jeden z najhorších bytových fondov v Európe.
„Ak máte dieťa, ktoré má sklony k astme, a žijete vo vlhkom byte, kde nefunguje kúrenie, kde máte na stenách plesne, vieme, že všetky tieto faktory spolupôsobia, aby astma tohto dieťaťa bola oveľa problematickejšia.“
Uviedla niektoré iniciatívy, ktoré by vláda mohla zaviesť na pomoc rodinám v ťažkostiach, ako je rozšírenie poskytovania bezplatného školského stravovania a zvýšenie hodnoty poukážok na zdravý štart, aby držali krok s infláciou. Vyzvala tiež ministrov, aby zverejnili bielu knihu o riešení nerovností v oblasti zdravia.
C. Kingdonová dodala: „Nepredstieram, že je to ľahké. Nerovnosti v oblasti zdravia sú hlboko zakorenené a bude potrebných veľa, veľa rôznych spôsobov, ako ich riešiť. Niekde však začať musíme a musí existovať zámer.“