Tie Brusel zverejňuje každé tri roky, aby zistil, ako na tom budú ekonomiky a verejné financie o niekoľko desiatok rokov kvôli starnutiu obyvateľstva. Oproti predchádzajúcej správe sa Slovensku výrazne zvýšila najmä predpokladaná pôrodnosť.

Tá bola pred tromi rokmi ovplyvnená najmä metodickou zmenou – a to smerom nadol. „Deti narodené v zahraničí sa nezapočítavali do oficiálnych štatistík. Najnovšie údaje však ukázali, že nezanedbateľná časť týchto detí sa objavila v migrácii [na Slovensko]. Z tohoto dôvodu bola prognózovaná fertilita opäť zvýšená,“ vysvetľuje pre TREND.sk Peter Harvan z Inštitútu finančnej politiky ministerstva financií.

Detí sa má rodiť viac. Pomôže to ekonomike i verejným financiám

Detí sa rodí čoraz viac Zdroj: Výskumné demografické centrum (VDC), Európska komisia (EK)

Predpokladaná budúca pôrodnosť však bola zvýšená viac, ako len o pokles kvôli metodickej zmene v prognózach medzi rokmi 2012 a 2015. Kým v súčasností sa v priemere rodí 1,4 až 1,5 detí na jednu ženu (okolo 58-tisíc ročne), miera pôrodnosti by sa mala postupne zvýšiť na 1,6 dieťaťa do roku 2030 a až na 1,8 dieťaťa po roku 2050, predpokladajú prognózy.

To by už potom bolo o málo viac ako očakávaný priemer za celú Európsku úniu. Viac detí, ako sa predpokladalo doteraz, pritom znamená v budúcnosti aj viac zamestnaných a väčší výkon ekonomiky (viď druhý graf nižšie). To zasa spätne pomáha verejným príjmom na daniach a odvodoch, a teda aj bilancii verejných financií.

Detí sa má rodiť viac. Pomôže to ekonomike i verejným financiám

Aktualizácia prognóz výrazne pomáha ekonomickému rastu Zdroj: Inštitút finančnej politiky

Už v apríli tohto roku Rada pre rozpočtovú zodpovednosť po prvýkrát zhodnotila, že napriek starnutiu obyvateľstva a vyšším výdavkom na dôchodky a zdravotnú starostlivosť sú slovenské verejné financie na 50 rokov dopredu udržateľné – za predpokladu prebytkového rozpočtu v roku 2020. Aktualizácia demografických prognóz tento výhľad ešte vylepší.

Revidovaná nahor bola v správe Európskej komisie aj predpokladaná miera zamestnanosti na Slovensku, keďže v posledných rokoch sa do trhu práce zapája čoraz viac ľudí. Aj preto, že penzijná reforma z roku 2012 postupne zvyšujúca dôchodkový vek podrží ľudí v zamestnaní čoraz dlhšie.