Regulačné orgány musia rýchlo nájsť spôsob, ako riadiť riziká, ktoré predstavuje koncentrácia moci v platformách umelej inteligencie (AI) pre finančnú stabilitu. Vyzýva na to predseda americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) Gary Gensler. Pre Financial Times povedal, že bez rýchleho zásahu je „takmer isté“, že AI do desiatich rokov spustí finančnú krízu. Na finančných trhoch sa podľa neho prelínajú potenciálne riziká, ktoré pochádzajú z modelov vytvorených technologickými spoločnosťami a nespadajú do pôsobnosti dozorných orgánov na Wall Street. „Úprimne povedané, je to ťažká výzva.“
Komisia v júli navrhla pravidlo, ktoré rieši potenciálne konflikty záujmov v prediktívnej analýze údajov, zamerala sa na jednotlivé modely nasadené obchodníkmi, maklérmi a investičnými poradcami. „Koľko poskytovateľov cloudu [ktorí majú tendenciu ponúkať AI ako službu] máme v tejto krajine?,“ pýta sa G. Gensler a dodáva: „Nastolil som to na Rade pre finančnú stabilitu. Nastolil som to na Rade pre dohľad nad finančnou stabilitou [spadajúcej pod ministerstvo financií USA]. Myslím si, že je to skutočne regulačná výzva.“
Regulačné orgány na celom svete zápasia s tým, ako kontrolovať AI, pretože technické skupiny a ich modely nie sú zatiaľ automaticky pod kontrolou. EÚ postupovala rýchlo a navrhla prísne opatrenia týkajúce sa používania AI v prelomovom zákone, ktorý má byť schválený do konca roka. USA však skúmajú technológiu, aby určili, ktoré jej aspekty vyžadujú novú reguláciu, a čo podlieha existujúcim zákonom.
Wall Street si už osvojila AI mnohými spôsobmi, od aplikácií pre členov poradenstva cez roboty nasadené do procesov otvárania účtov až po maklérske aplikácie. Zákonodarcovia a regulačné orgány vo Washingtone zvýšili kontrolu AI pre obavy týkajúce sa stability trhu, ochrany údajov a antitrustových pravidiel. Protimonopolné agentúry varovali, že závislosť od AI môže viesť k technologickým monopolom. Aj G. Gensler sa domnieva, že AI by v tejto oblasti mohla spôsobiť problémy s hospodárskou súťažou.