Po takmer desiatich rokoch v sobotu obnovili pravidelné komerčné lety medzi Líbyou a Talianskom. Dvakrát týždenne ich budú zaisťovať líbyjské aerolínie Medsky Airways, informujú agentúry AFP a AP. Európska únia v roku 2014 zakázala líbyjským aerolíniám lietať do svojich členských krajín. Urobila tak po tom, ako sa táto severoafrická krajina prepadla do politického a bezpečnostného chaosu po zvrhnutí dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího.

Sobotňajší let s 25 cestujúcimi odštartoval dopoludnia z medzinárodného letiska Mitiga v líbyjskej metropoly Tripolis. Lietadlo smerovalo na rímske letisko Fiumicino a naspäť do Tripolisu sa malo vrátiť ešte v sobotu popoludní, uviedli líbyjské úrady. Rovnaký priamy spiatočný let by sa mal z Líbye do Talianska vypravovať každú sobotu a stredu.

Obnovenie priamych letov medzi oboma krajinami je výsledkom „intenzívneho úsilia o zrušenie európskeho zákazu uvaleného na líbyjské civilné letectvo," napísala na Facebooku líbyjská vláda so sídlom v Tripolise, ktorú podporuje OSN. Podľa AFP nie je jasné, akým spôsobom sa líbyjským aerolíniám podarilo uskutočniť sobotňajší let do Talianska napriek zákazu EÚ, ktorý je stále ešte v platnosti.

Už v roku 2022 obnovila lety do Líbye Malta. Taliansko, bývalá koloniálna mocnosť Líbye, sa tak stalo druhou krajinou EÚ, ktorá pristúpila k takémuto kroku. Talianska vláda už v júli oznámila, že umožní civilné lety z Líbye. Talianske a líbyjské úrady sa zároveň dohodli, že letecké spojenie medzi Rímom a Tripolisom bude zabezpečovať jedna letecká spoločnosť z každej krajiny. V priebehu posledného desaťročia sa z Európy do Líbye muselo lietať cez Tunis, Istanbul či Káhiru.

Líbya je stále politicky rozdelená medzi tzv. vládu národnej jednoty sídliacu v západolíbyjskom Tripolise, ktorá má podporu OSN, a na súperiacu vládu ovládajúcu východ krajiny. Obe strany sa opierajú o podporu viacerých miestnych ozbrojených skupín, ako aj regionálnych a svetových mocností.

Ďalšie dôležité správy

WA 70 archív - Na archívnej snímke z 30. septembra 2015 ťažobné zariadenie na ropnom poli v Bahrajne. Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a kľúčoví producenti ropy, ktorí nie sú členmi kartelu, sa stretnú 17. apríla 2016 v katarskom Doha, aby rokovali o opatreniach na stabilizáciu cien komodity. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP. Podľa zdroja z OPEC poprední svetoví producenti ropy, z členských aj nečlenských štátov kartelu, stále podporujú rokovania o zmrazení ťažby, aj
Neprehliadnite

OPEC sa obáva úpadku svojho vplyvu, zháňa nových členov do kartelu