Zastavenie paľby na uľahčenie vyšetrovania katastrofy má podľa proruských rebelov platiť v okruhu desiatich kilometrov okolo miesta zrútenia lietadla spoločnosti Malaysia Airlines na východe Ukrajiny, uviedla AFP. Oblasť s miestom dopadu stroja kontrolujú ozbrojení separatisti bojujúci proti ukrajinskej vláde.

"Tu sú tie čierne skrinky. Veríme, že tieto čierne skrinky odhalia pravdu," povedal v utorok skoro ráno podľa Reuters a webe CNN vodcu doneckých rebelov Alexander Borodaj za prítomnosti početných novinárov v sídle svojej samozvanej Doneckej ľudovej republiky.

Proruský predák A. Borodaj odmietol obvinenia, že malajzijské lietadlo zostrelili separatisti. "To je informačná vojna. Nemáme technické možnosti k zničeniu tohto lietadla. Ukrajincov (v Kyjeve) pravda nezaujíma," povedal podľa CNN vodca rebelov pred novinármi.

Skrinky od neho prevzal predstaviteľ malajzijských bezpečnostných služieb. Vyhlásil, že sú obe v dobrom stave.

Na stanici v Torez pred odchodom vlaku s telami mŕtvych vstúpili do chladiarenských vozov so sklonenou hlavou, rukami v gumových rukaviciach a maskami na tvárach členovia holandského tímu vyšetrovateľov, napísal v utorňajšej reportáži spravodajca agentúry AP.

Na okolitých nástupištiach medzitým cestujúci v bežnej prevádzke nastupovali do prímestských vlakov. Mŕtvolný zápach bol všadeprítomný, okoloidúci odvracali hlavy od hrozného divadla.

Teploty sa v Torez pohybujú okolo tridsiatky a podľa výpravcu na stanici občas vypadne prúd. Pozostatky boli štyri dni po katastrofe vystavené ďalšiemu rozkladu. Pohyby vyšetrovateľov prísne sledovali ozbrojení povstalci, ktorí javili pramálo ochoty ku spolupráci. Od vagónov s rastúcou agresivitou odháňali novinárov.

Keď sa konečne vlak pohol, nik nevedel, kam ide, napísala AP. Holandský premiér Mark Rutte vyhlásil, že cez Doneck do Charkova, kam ukrajinská vláda umiestnila krízový štáb. Z Charkova by potom mali byť vyvezené pozostatky na analýzu do Holandska. Kedy sa tak stane, nikto nevie.

Austrálsky premiér Tony Abbott v utorok vyhlásil, že s konkrétnymi dôkazmi bolo na mieste pádu trosiek rozsiahlo manipulované. "Po trestnom čine prichádza zametanie stôp. Sme svedkami rozsiahleho falšovania dôkazov, čo očividne musí skončiť," konštatoval. "Nie je to nehoda, je to zločin."

Aj spravodajca AP na mieste katastrofy zaznamenal podozrivé správanie miestnych záchranárov. "Keď sme odchádzali, robotníci s akýmsi zariadením v rukách prehľadávali zvyšky trupu lietadla," povedal hovorca misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Michael Bociurkiw. Oblasť nebola nijako chránená, niektoré kusy lietadla boli očividne oddelené od ostatných alebo premiestnené.

Ukrajinský vicepremiér Volodymyr Hrojsman nedávno vyjadril obavu, že separatisti manipulovali i s čiernymi skrinkami, ktoré obsahujú záznam hlasovej a dátovej komunikácie posádky a údaje o lete. Obsah skriniek vraj mohli rebeli poškodiť. "Máme informácie, že záznamníky mali rebeli v rukách po celú dobu a mohli s nimi niečo urobiť," konštatoval.

Vlak s telami obetí dorazil do Charkova

Akutalizované o 12:14

Vlak s pozostatkami obetí katastrofy malajzijského lietadla vypravený z Torezu na východe Ukrajiny už dorazil do cieľovej stanice v Charkove. Správa ukrajinských železníc transport urýchlila, podľa pôvodného plánu mala súprava do Charkova prísť na poludnie SELČ a podľa niektorých správ kvôli technickým problémom na trati až večer. 

V Charkove podľa ukrajinských novinárov už čaká holandský transportné lietadlo Herkules C-130, ktorý má tela previezť do Holandska na identifikáciu. Po jej ukončení budú pozostatky prevezené do jednotlivých krajín podľa národnosti obetí. 

Vlak bude teraz podľa ukrajinských úradov odtiahnutý na železničnú vlečku jednej z charkovských tovární, kde budú vaky s pozostatkami preložené do špeciálnych kontajnerov. Tie potom ukrajinskí zriadenci naložia do holandského lietadla. 

Vlak sprevádzalo 16 členov vyšetrovacieho tímu z Holandska, Malajzie a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). V Charkove ich očakával vládny krízový štáb, ktorý riadi ukrajinský minister pre infraštruktúru Maxim Burbak. Do príchodu vlaku mali ukrajinskí úradníci vybaviť potrebné formality, aby odlet do Holandska nezdržali.

Ukrajina vyhlásila ďalšiu mobilizáciu

Aktualizované o 17:46

Ukrajinský parlament schválil dekrét prezidenta Petra Porošenko o čiastočnej mobilizácii, od ktorého si armáda sľubuje prísun nových bojovníkov do jednotiek operujúcich proti povstalcom na východe krajiny. Povolanie brancov, už tretie od začiatku bojových operácií, prebehne podľa schváleného dekrétu počas nasledujúcich 45 dní. 

Podľa šéfa ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Andrije Parubije budú doplnené ako jednotky ukrajinskej armády, tak útvary Národnej gardy a operačné zložky kontrarozviedky SBU. Celkom bude z brancov vytvorených 15 bojových a 44 podporných armádnych jednotiek. 

Opatrenie je podľa Kyjeva odpoveďou na posilňovanie ruských jednotiek v pohraničných oblastiach, kde je údajne sústredených 40-tisíc ruských vojakov. Odhady západných expertov, publikované v minulých dňoch, hovorili zhruba o štvrtine. Podľa ukrajinských zdrojov ruskej velenie zvyšovalo stavy vojsk najmä v minulých dňoch a presunulo k hraniciam nové jednotky. 

Ruský prezident Vladimir Putin dal v utorok na schôdzi Bezpečnostnej rady v Moskve najavo, že posilňovanie aliančných vojsk Moskva nenechá bez odpovede. "Čo sa v skutočnosti deje? Skupina vojsk NATO na území východoeurópskych štátov sa demonštratívne posilňuje, a to aj v oblasti Čierneho a Baltského mora," povedal ruský prezident. Rusko podľa neho "adekvátne" odpovie na približovanie vojenskej infraštruktúry aliancie k ruským hraniciam.

Európa sa na sankciách Rusku zatiaľ nedohodla

Európska komisia posúdi možnosti ďalších sankcií voči Rusku v oblastiach ako sú finančné služby, obrana či moderné technológie využiteľné v energetike. Povedal to po utorňajšom rokovaní ministrov zahraničných vecí krajín Európskej únie šéf holandskej diplomacie Frans Timmermans. Žiadne nové konkrétne protiruské sankcie tak rokovanie ministrov dvadsať osmičky priamo neprinieslo. 

"Podrobnejší byť nemôžem. Požiadali sme komisiu, aby prišla s návrhmi," povedal pri odchode F. Timmermans novinárom. Ďalšími oblasťami, pri ktorých má komisia posúdiť možnosť sankcií a "čoskoro" oznámiť výsledok ministrom, je podľa neho napríklad aj tovar dvojakého použitia, teda materiál pre civilné aj zbrojný účely. Odpoveď by komisia mala členským krajinám dať do štvrtka.

Čierne skrinky dešifrujú v Británii 

Čierne skrinky z údajne zostreleného malajzijského Boeingu, ktoré Malajzia získala od proruských separatistov na východe Ukrajiny, budú odoslané do laboratórií v Británii. Agentúre Reuters to povedal námestník malajzijského ministra dopravy, ktorého krajina o tom rozhodla.

Vysvetlil, že britské laboratóriá sú vo vzťahu k miestu katastrofy najbližším pracoviskom, ktoré má od Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO) povolenie na analýzu týchto palubných záznamníkov.