Protesty sú hlásené aj z iných častí krajiny. Denník O Globo priniesol na internete fotografie horiaceho ministerstva poľnohospodárstva. Na ministerstve kultúry demonštranti rozbili sklenené výplne vchodových dverí, na záberoch sú tiež vidieť vyhádzané dokumenty a rozbité počítače. Polícia evakuovala budovy všetkých ministerstiev. Pochod demonštrantov k vládnym budovám začal pri futbalovom štadióne okolo poludnia miestneho času pokojne. Polícia sa ale snažila ľuďom zabrániť v prístupe k ministerstvám. Použila slzný plyn a niektorí demonštranti na ňu hádzali kamene.
Ľudia niesli transparenty s heslami „Preč s Temerom“ alebo „Priame voľby“. Demonštráciu zvolala brazílska ľavica a odbory v snahe podporiť požiadavku na odstúpenie prezidenta, ktorého generálna prokuratúra viní z korupcie a marenia spravodlivosti. Terajšiu vlnu protestov v uliciach miest najväčšej latinskoamerickej krajiny odštartovala pred týždňom informácia v brazílskej tlači o zvukovej nahrávke, na ktorej M. Temer odsúhlasil podplácanie bývalého predsedu dolnej komory parlamentu Eduarda Cunha. Ten bol tento rok odsúdený za korupciu na 15 rokov a štyri mesiace väzenia. Peniaze mal údajne dostať za to, že nebude vypovedať výmenou za zníženie trestu.
Generálna prokuratúra minulý týždeň M. Temera obvinila z „pasívnej korupcie, marenia spravodlivosti a zločineckej organizácie“. M. Temer potom požiadal najvyšší súd o odklad vyšetrovania, kým experti nepreveria spomínanú nahrávku, ktorá bola podľa neho zámerne upravená. Súd zatiaľ o odklade nerozhodol.
M. Temer v poslednom týždni niekoľkokrát povedal, že neodstúpi. V posledných dňoch ale stráca podporu čoraz väčšieho počtu ľudí, vrátane svojej centristickej strany PMDB. Tento týždeň sa pre voľbu nového prezidenta vyslovil aj šéf frakcie PMDB v Senáte Renan Calheiros. Len málo analytikov verí, že M. Temer vydrží v najvyššom úrade do konca mandátu, teda do konca decembra 2018. V Kongrese už leží tucet žiadostí o prezidentovo zosadenie (impeachment), k začatiu prejedávania žiadosti ju ale najprv musí schváliť predseda dolnej komory parlamentu.
Zdroj: SITA/AP
„M. Temer nemôže zostať, požadujeme priame voľby prezidenta,“ povedal agentúre Reuters jeden z demonštrujúcich Dorivaldo Fernandes. Dodal, že ľudia chcú priame voľby, a nie prezidenta vybraného Kongresom. Podľa brazílskej ústavy sa totiž predčasné prezidentské voľby konajú len v prípade, že hlava štátu padne v prvých dvoch rokoch štvorročného funkčného obdobia. V terajšej situácii by sa mali preto konať voľby nepriame - hlavu štátu by volili poslanci a senátori na spoločnej schôdzi.
Priame voľby by sa mohli konať len v prípade, že by parlament prijal zmenu ústavy. Takýto návrh leží v Kongrese už niekoľko mesiacov, zatiaľ ale nebol prijatý na prerokovanie a nečaká sa, že by sa tak v terajšej situácii stalo. Sedemdesiatšesťročný M. Temer stojí na čele Brazílie od vlaňajška, keď nahradil vtedajšiu prezidentku Dilma Rousseffovú. Tú zosadil v procese impeachmentu parlament kvôli protiústavným manipuláciám.