Inovácia je z veľkej časti o nových spôsoboch presadzovania starých myšlienok. Technológia poskytuje priekopníkom výhodu v podobe znížených nákladov či rýchleho dodania. Takisto im umožňuje vytlačiť z trhu konkurenciu, ktorá sa spolieha na zastarané metódy. Toto je mýtus, ktorý sa traduje v Silicon Valley, píše The Guardian.

O regulácii, ktorá bráni inovácii, je potrebné diskutovať. Uniknuté súbory Uberu, ktoré pochádzajú z rokov 2013 až 2017, sú dôkazom bezohľadných a agresívnych metód, ktorými sa tento poskytovateľ taxislužby snažil vynútiť si vstup na rôzne trhy po celom svete.

Zbohatnúť či podeliť sa

Pre ambicióznu mladú spoločnosť nie je nezvyčajné hrubo si presadzovať svoje obchodné záujmy. Z historického hľadiska je bezohľadnosť hnacou silou hospodárskeho vývoja. Niektorí priekopníci na to idú filantropicky a niektorí sú takí lakomí, že nevedia, kedy majú dosť, konštatuje The Guardian.

Z histórie je podľa denníka známe, že technológii sa podarí preraziť si svoju cestu do hospodárstva. Až potom, keď sú jej dôsledky viditeľné, dôjde v spoločnosti k politickej reakcii. Zväčša preto, aby došlo k zmierneniu nevýhod.

Podľa The Guardianu je liberálna demokracia najlepším modelom zoskupovania ľudí do prosperujúcich a slobodných spoločenstiev. Úspech tejto demokracie závisí od rovnováhy medzi trhovým impulzom vytvárania bohatstva a povinnosťami, ktoré musia politici na podniky v mene vyššieho dobra uvaliť.

V súčasnosti platí, že rozdiel medzi hospodárskymi politikami ľavice a pravice spočíva v tom, kde medzi týmito konkurenčnými požiadavkami nastaviť úrovne. Na jednej strane je osobná sloboda zbohatnúť a na strane druhej je kolektívna povinnosť podeliť sa.

Cena inovácie

Škandál okolo uniknutých súborov Uberu je obrazom určitej chvíle – vrcholu politickej ľahkovernosti a nedbanlivosti, ktoré sprevádzajú rastúcu moc technologických spoločností. Podľa The Guardianu sa zdá, že základné pravidlo nového digitálneho hospodárstva sa od starého analogického veľmi nelíši. V sektoroch, ktoré ešte minulú generáciu neexistovali, bude možno potrebný iný typ regulácie. Vzorec, kde sa podnikoví lobisti zmocňujú politiky, je až žalostne známy.

Z odhalenia ostrých praktík Uberu vyplýva o technologickej revolúcii jednoduchá pravda. Spotrebiteľ možno nevidí cenu inovácie, ale to neznamená, že neexistuje. Povinnosťou demokratických politikov je strážiť záujmy verejnosti, a nie byť nástrojmi súkromného obohatenia sa, uzavrel The Guardian.

Ďalšie dôležité správy

KK3 Brusel - Francúzsky prezident Emmanuel Macron prichádza na dvojdňový mimoriadny summit prezidentov a premiérov krajín Európskej únie o vojne na Ukrajine a energetickej situácii v EÚ 30. mája 2022 v Bruseli. Lídri členských krajín EÚ sa v pondelok popoludní zídu v Bruseli na dvojdňovom mimoriadnom summite, aby prediskutovali bezpečnostnú situáciu v Európe a dôsledky ruskej agresie voči Ukrajine po tom, ako neuspeli tri týždne trvajúce diplomatické snahy o vyrokovanie kompromisu pre prijatie š
Neprehliadnite

Do megaškandálu uniknutých dokumentov firmy Uber je namočený Macron či bývalá eurokomisárka