Demokracia nie je písmo raz a navždy vytesané do kameňa, je to živý organizmus, o ktorý je potrebné sa každodenne starať, ochraňovať a podporovať ho. Pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa demokracie to uviedol minister vnútra Roman Mikulec na sociálnej sieti. Šéf Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer zas tvrdí, že slovenská diplomacia bráni princípy demokracie.
Mikulec: Užívajme a chráňme našu slobodu
„Demokracia je stáročia budovaná a zdokonaľovaná forma politického systému - stojaceho na jasných hodnotách, premietajúcich sa do jasných pravidiel fungovania, ktoré sa uplatňujú a rešpektujú," povedal šéf rezortu vnútra. Poukázal na to, že žijeme v politicky aj ekonomicky náročných časoch, ktoré testujú naše demokratické presvedčenie, jeho odolnosť a životaschopnosť.
„Nenechajme sa nepriateľmi demokracie zastrašiť alebo zmiasť. S totalitnými a nedemokratickými režimami a praktikami máme svoju skúsenosť a už sme ich v minulosti v rámci civilizovaného sveta odmietli," uviedol. Ako dodal, užívajme a chráňme každodenne našu slobodu, ľudské, politické, občianske alebo ekonomické práva a bezpečnosť. „Náš rezort vnútra ako jedna z kľúčových štátnych inštitúcií bude v tomto úsilí naďalej aktívne a plne nápomocné," uzavrel Mikulec.
Základné princípy demokracie sú porušované
Zmyslom demokracie sú podľa Káčera ľudská dôstojnosť, sloboda a spravodlivosť. „Je smutné, že tieto princípy sú porušované ešte aj v 21. storočí, dokonca v našom bezprostrednom susedstve. O to dôležitejšie je, že slovenská diplomacia ich v medzinárodnom prostredí aktívne obhajuje a bráni," vyhlásil. Zároveň dodal, že „podpora Ukrajiny v jej zápase o existenciu, v jej zápase o sebaurčenie, je dôkazom toho, že Slovensko stojí za princípmi a hodnotami demokracie".
Organizácia Spojených národov vyhlásila 15. september za Medzinárodný deň demokracie v roku 2007. Práve v polovici septembra v roku 1991 bola prijatá Všeobecná deklarácia o demokracii, ktorá zakotvuje jej základné princípy a prvky.