Zabrániť emisiám je možné prostredníctvom dekarbonizačných projektov. Napríklad energetické využitie odpadu, obnoviteľný zdroj geotermálnej energie či zeleň v mestách by do roku 2030 dokázali zabrániť vypusteniu vyše 2,4 milióna ton emisií. Upozornila na to agentúra GreenTalk.

Zneškodnenie odpadov, najmä formou skládkovania, patrí podľa Bielej knihy odpadového hospodárstva k najmenej žiaducim a podporovaným činnostiam nakladania s odpadmi. Zariadenie na energetické využitie odpadu v Košiciach zabraňuje 75-tisíc tonám emisií ročne, a to napriek tomu, že aj spaľovaním vznikajú emisie. Sú však podľa agentúry nižšie ako celková emisná stopa pri skládkovaní. Ak by došlo k realizácii nových zariadení alebo k rozšíreniu prevádzkovej kapacity už existujúcich, do roku 2030 by sa zabránilo dvom miliónom ton emisií. Je to približne rovnaká úspora, ako keby bolo odstavených z ciest vyše 1,5 milióna osobných áut.

Pokiaľ ide o geotermálnu energiu, na Slovensku sa v súčasnosti využíva primárne na rekreáciu. Ako zdroj tepla na vykurovanie ju používa napríklad mesto Veľký Meder. Ku geotermálne vykurovaným mestám majú v roku 2026 pribudnúť aj Košice.

„Projekt geotermálneho vrtu pri Ďurkove, spolurealizovaný štátnou spoločnosťou MH Teplárenský Holding, bude najväčším geotermálnym projektom v strednej Európe na výrobu tepla a v auguste získal štatút národného projektu,“ pripomenula agentúra GreenTalk s tým, že vrt zníži množstvo vypustených emisií o 275-tisíc ton, z toho 86-tisíc ton do roku 2030. Pri jeho plnom využití je možné zabrániť viac ako 46-tisíc tonám emisií ročne.

Vypusteniu emisií je možné zabrániť aj zeleňou v mestách. Zastavané územie totiž obmedzuje schopnosť zachytávať zrážkovú vodu. Na zníženie podielu zrážkovej vody v kanalizačnom systéme sú viaceré metódy záchytu ako napríklad dažďové záhrady či zelená infraštruktúra. Zelené strechy by tiež zabránili uvoľneniu 356-tisíc ton emisií do roku 2030.

V prípade plného využitia potenciálu všetkých opatrení by bolo možné zabrániť 3,7 milióna ton emisií.

Ďalšie dôležité správy

WA 50 Štrasburg - Europoslanci počúvajú prejav českého prezidenta Petra Pavla, v ktorom načrtol svoju víziu budúcnosti Európy na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu v stredu  4. októbra 2023. FOTO TASR/AP  

European Parliament members listen to Czech Republic's President Petr Pavel delivering a speech at the European Parliament, Wednesday, Oct. 4, 2023 in Strasbourg, eastern France. (AP Photo/Jean-Francois Badias)
Neprehliadnite

Štáty EÚ a europoslanci sa dohodli na regulácii emisií metánu v energetike