Britský minister energetiky Ed Miliband chce do roku 2030 v rámci národnej elektrickej siete dosiahnuť nulové emisie uhlíka. Veľká Británia sa tak bude musieť do veľkej miery spoliehať na veterné a solárne parky. Podľa Národného prevádzkovateľa energetického systému (Neso) je tento cieľ dosiahnuteľný, no bude si vyžadovať „heroické úsilie“ na všetkých frontoch. Ak sa má elektrická sieť zbaviť fosílnych palív, krajine sa bude musieť podariť zvýšiť jej flexibilitu aspoň štvornásobne.
V praxi to znamená, že musí presvedčiť väčší počet domácností a podnikov, aby dobrovoľne znižovali spotrebu elektriny počas období so slabým vetrom alebo keď je sieť preťažená. Dopomôcť si podľa Telegraphu môže zvýšením cien alebo finančnými stimulmi.
Podľa Neso sa minulú zimu do programov odmeňovania za zníženie spotreby elektriny zapojilo zhruba 2,6 milióna domácností a podnikov. Na dosiahnutie Milibandovho cieľa by musela flexibilita vzrásť zo súčasných 2,5 gigawattov na minimálne 10,4 gigawattu. Do programov sa tak bude musieť zapojiť oveľa viac ľudí.
Zhruba 80 percent cieľových úspor energie by podľa Neso malo pochádzať z úsilia spotrebiteľov, ktorí by si nabíjali elektromobily alebo používali domáce spotrebiče v menej vyťažených hodinách. Ďalšou možnosťou je, že by priemyselní spotrebitelia vrátane závodov obmedzili spotrebu zo siete.
Nezávislá energetická analytička Kathryn Porter z Watt Logic varovala, že spoliehať sa na znižovanie dopytu od priemyselných podnikov môže byť kontraproduktívne, pretože dokážu jednoducho prejsť na dieselové generátory. Tie si zvyčajne inštalujú podniky sami a slúžia na zabezpečenie záložného napájania či zníženie závislosti od hlavnej elektrickej siete počas období s vysokým dopytom.
Keďže nie sú priamo pripojené k hlavnej sieti, centrálny systém nemeria elektrinu, ktorú generujú a podniky následne spotrebúvajú. „Plány Neso spoliehať sa pri dosahovaní cieľov pre rok 2030 na odozvu zo strany dopytu sú optimistické a potenciálne škodlivé,“ dodala. Spotrebu by bolo podľa nej potrebné výrazne znížiť najmä v dňoch s nízkym vetrom, čo by malo negatívne dôsledky z ekonomického aj sociálneho hľadiska.