Celkové príjmy aj výdavky štátneho rozpočtu Slovenska vlani mierne klesli. Dôvodom bolo napríklad nižšie čerpanie peňazí z EÚ a nižšie spolufinancovanie projektov podporených z európskych fondov.

Daňové príjmy štátu, ktoré tvoria hlavnú časť príjmov slovenského rozpočtu, oproti roku 2016 vzrástli o 0,8 percenta na 11,15 miliardy eur.

V porovnaní so schváleným zákonom o štátnom rozpočte boli daňové príjmy nižšie o 3,3 percenta, hlavne kvôli nižšiemu výnosu dane z príjmov právnických osôb, než s akým sa počítalo.

Hospodárenie má vplyv aj na zadlženie štátu a na vývoj deficitu verejných financií, ktoré zahŕňajú okrem iného aj hospodárenie samospráv či systému zdravotného a sociálneho poistenia.

Na vlaňajšok vláda pôvodne plánovala verejný schodok zodpovedajúci 1,29 percentu hrubého domáceho produktu, podľa skoršieho odhadu ministerstva financií by deficit mal dosiahnuť 1,63 percenta HDP.

Na tento rok počíta kabinet Roberta Fica so schodkom štátneho rozpočtu na hotovostnom princípe 1,97 miliardy eur. Deficit verejných financií by mal klesnúť na 0,83 percenta HDP, čo by znamenalo najnižší schodok v novodobej histórii krajiny.