Klimatická agenda, vývoj vakcín proti ochoreniu Covid-19, ale aj oživenie vzťahov so Spojenými štátmi, postoj voči Turecku a snaha vyriešiť patovú situáciu okolo dlhodobého rozpočtu Únie budú dominovať dvojdňovému summitu EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok popoludní v Bruseli. Naznačil to v stredu predseda Európskej rady Charles Michel v pozývacom liste pre premiérov a prezidentov členských krajín. Tradičné úvodné slovo bude mať predseda Európskeho parlamentu David Sassoli. Rokovania lídrov by mali začať zmapovaním situácie okolo pozitívneho vývoja vakcín proti Covid-19 a potreby členov EÚ zintenzívniť prípravy na zavedenie a distribúciu vakcín. ,,Musíme pokračovať v našom úsilí o koordináciu testovania a len čo to umožní epidemiologická situácia, odstraňovať obmedzenia - vrátane obmedzení cestovných," uviedol v pozývacom liste.

Michel vyjadril nádej, že šéfom štátov a vlád sa podarí dosiahnuť dohodu o spoločnom balíku na ozdravenie európskej ekonomiky po koronakríze, čiže na dlhodobom rozpočte a s ním spojenom pláne obnovy a odolnosti. Sedemročný rozpočet zablokovalo Maďarsko a Poľsko kvôli mechanizmu prepájajúcemu čerpanie eurofondov so zásadami právneho štátu.

Hlavná časť štvrtkových debát je určená hlavnej téme decembrového summitu, a to klimatickým zmenám. Michel by chcel dosiahnuť dohodu členských krajín o cieli zníženia skleníkových emisií o minimálne 55 percent do roku 2030. Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov však viaceré členské krajiny majú problém sa zaviazať k takémuto ambicióznemu cieľu. ,,Bol by to veľký úspech a podporilo by to naše tvrdenie, že zohrávame vedúcu úlohu v boji proti klimatickým zmenám," dodal Michel.

JB 40 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vpravo) víta britského premiéra Borisa Johnsona počas ich stretnutia v rámci pracovnej večere k pobrexitovej dohode v Bruseli 9. decembra 2020. Britský premiér Boris Johnson v stredu letecky pricestoval do Bruselu, kde ho na pracovnej večeri čakajú rozhovory s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, aby sa pokúsili zachrániť rokovania o pobrexitovej obchodnej dohode. Večera môže nádeje na dohodu aj
Neprehliadnite

Británia a EÚ do nedele rozhodnú o budúcnosti brexitových rokovaní

Zároveň spresnil, že štvrtková pracovná večera je určená medzinárodnej agende, najmä snahám Európskej únie začať "novú fázu vzťahov" s USA a vytvoriť základ pre silné a rovnocenné partnerstvo. Lídri sa zároveň vrátia k debatám o Turecku a ním spôsobenom napätí vo východnom Stredomorí. Na summite v októbri odmietli volanie po sankciách voči Ankare, nie je však vylúčené, že túto možnosť potvrdia teraz v decembri a jasne sa postavia za záujmy Cypru a Grécka.

Vzťahy EÚ so Spojeným kráľovstvom po brexite nie sú samostatnou témou summitu, ako však upozornil Michel, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová bude lídrov informovať o výsledku svojich rokovaní s britským premiérom Borisom Johnsonom ohľadom dohody o budúcom partnerstve. Druhý deň summitu je určený rokovaniam o južnom susedstve EÚ, otázkam bezpečnosti a boju proti terorizmu, radikalizácii a násilnému extrémizmu. Záver dvojdňovejschúdzky debát bude ekonomický, keď sa k lídrom 19-členej eurozóny pripoja aj predsedovia Európskej centrálnej banky (ECB) a Euroskupiny. Témou ich rokovaní sú súčasná hospodárska situácia poznačená koronakrízou a ďalšie usmernenia týkajúce sa dobudovania bankovej únie a únie kapitálových trhov.