Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie dnes druhým dňom pokračujú vo vrcholnej schôdzke, ktorej témami sú najmä jednotný trh a digitalizácia. Politickí vodcovia hľadajú na summite zhodu aj v otázke, ako veľmi má byť únia sebestačná napríklad vo výrobe liekov, citlivých technológií či energie.
,,Covid-19 bezpochyby odkryl niektoré naše slabiny. Podľa mňa by sme ho však mali premeniť na príležitosť a spoločne kriticky zhodnotiť, ako by mohla byť EÚ odolnejšie," odkázal lídrom pred rokovaním predseda Európskej rady Charles Michel.
Lídri členských krajín EÚ sa dohodli na sankciách voči Bielorusku. Dôjde aj k zmrazovaniu účtov
Predstavitelia štátov sú zajedno v tom, že koronavírusová kríza odhalila zraniteľnosť Európy, v mnohom závislej napríklad na ázijskej produkcii. Jednotlivé štáty však vnímajú rozdielne mieru, kam by mala EÚ v snahe o sebestačnosť zájsť, aby predišla znevýhodňovania AIF z krajiny mimo konkurencie, ktoré by mohlo viesť napríklad k nárastu cien.
We’re taking a big step for connecting Europe to ensure our energy security & deliver on #EUGreenDeal. €720 mln in EU funds is invested in a project linking the Baltic energy grid with the rest of the EU. Because in the EU, no matter where you are, you're in the heart of Europe. pic.twitter.com/p7pcGjMkQx
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 2, 2020
,,Je dôležité, aby sme boli sebestační napríklad v potravinách. Možno sa nám to dnes nezdá, ale z dlhodobého hľadiska to môže byť problém," vyhlásil pred rokovaním český premiér Andrej Babiš. Upozornil tiež na závislosť Európy na ruskom plyne či na potrebu získať väčšiu nezávislosť vo výrobe komunikačných technológií.
Zvlášť globálnym posilňovaním Číny je motivovaná snaha lepšie chrániť európsky trh. O tomto tiež vedú diskusiu. Na stole majú návrh Európskej komisie, aby únia v budúcnosti sťažila prístup na svoj trh mimo Európy firmám, ktoré sa tešia štátnej pomoci a majú proti tým úniovým konkurenčnú výhodu.
Nemecko vyzvalo Európsky parlament na urýchlenie rokovaní o balíku stimulov a rozpočte EÚ
Lídri by podľa pripravených záverov summitu taktiež mali vyzvať EK, aby pripravila plán digitalizácie únie na nasledujúce desaťročie. Michel by bol tiež rád, aby summit podporil plán komisie, podľa ktorého má byť pätina zo 750 miliárd eur vo fonde pokrízovej obnovy hospodárstva spojená s digitalizáciou ekonomík.
Počas prvej časti summitu, ktorá začala vo štvrtok popoludní a skončila v noci na dnes, sa prezidenti a premiéri krajín EÚ dohodli na spoločnom postupe voči Turecku a na pláne prijať sankcie voči predstaviteľom bieloruského režimu. Autoritársky prezident Alexander Lukašenko na sankčnom zozname však nebude.