Vláda premiéra Alexisa Tsiprasa ľuďom opakovane odporučila, aby návrhu povedali 'Nie', opozícia naopak obyvateľov vyzývala, aby ho prijali. 

"Je možné ignorovať vôľu jednej vlády, vôľu ľudu ale ignorovať nedá. Som si istý, že otvárame novú cestu pre všetky európske národy," povedal A. Tsipras novinárom, keď odovzdal svoj volebný lístok.

Grécka vláda návrhy veriteľov označuje za ponižujúce. Grécky minister financií Janis Varufakis v sobotu obvinil medzinárodných veriteľov z terorizmu, ktorého sa podľa neho dopúšťajú tým, že medzi obyvateľmi Grécka zasievajú strach. Dodal, že je pripravený odstúpiť, ak voliči odporúčania vlády odmietnu. Minister tvrdí, že v prípade odmietnutia návrhu budú musieť veritelia Aténam okamžite poskytnúť priaznivejšie podmienky. Podľa niektorých vysokých činiteľov eurozóny je však takáto predstava úplne mylná.  

Prvá hlava rezignovala

22:25 - Debakel v referende má prvú obeť. Bývalý premiér Antonis Samaras a líder opozície rezignoval na post šéfa strany.

Triumf demokracie

21:40 - "Ak to bol triumf demokracie, nebolo by dobré urobiť referendum o Grécku aj v Nemecku, Fínsku alebo Holandsku?" pýta sa nemecký novinár Rolf-Dieter Krause. 

If this is a triumph of democracy: wouldn't it be good to have a referendum on #Greece in Finland, the Netherlands, Germany+elsewhere?

— Rolf-Dieter Krause (@rdk_bxl) 5. Červenec 2015

Gréci sú obeťou populizmu

21:32 - "Gréci, ktorých si ohromne vážim, padli za obeť populistickému politickému vedeniu," komentuje situáciu poľská premiérka Ewa Kopaczová.

Euroskupina nemá o čom rokovať

21:20 - Ministri financií krajín eurozóny nemajú v pláne zvolať na pondelok mimoriadnu schôdzku ku Grécku. Povedal to dnes zdroj agentúry Reuters v Bruseli. Podľa neho nie je o čom rokovať, pretože ministri nevedia, aký postoj grécka vláda po referende zaujme. Gréci sa v referende vyslovili proti dohode s medzinárodnými veriteľmi, ku ktorým patrí aj ostatné krajiny eurozóny.

Scenáre pre prípad Nie

20:55 - Polovica hlasov je sčítaná a tábor odporcov s prehľadom vedie - za Nie hlasovalo vyše 61 percent Grékov. Preto je načase povedať, čo bude ďalej: 

Deutsche bank prichádza so štyrmi scenármi toho, ako by mohla skončiť situácia po gréckom Nie:

  1. Eurozóna ustúpi - najmenej pravdepodobná možnosť kvôli morálnemu hazardu.
  2. Grécko zbankrotuje a ostane - grécke banky budú rekapitalizované eurozónou, dlhy Grécka sa vymažú - politicky neprijateľné.  
  3. Nová dohoda - zatvorené banky spôsobia pád vlády, ktorá bude nahradená vládou národnej jednoty a pristúpi k novým dohodám.
  4. Grexit. Najpravdepodobnejšie sú scenáre 3 a 4. Čím vyššie percento Nie, tým vyššia pravdepodobosť Grexitu.

Sčítaných je takmer osem percent hlasov

19:22 - Áno má zatiaľ 40,2 percent, odpoveď Nie v referende vedie s 59,8 percentami. Aktuálne sčítanie hlasov sledujte na tejto stránke. 

#Greferendum: first official results at 7.4% of voters, "NO" leads with 59% to "YES" at 40% #Greece pic.twitter.com/KzdA6DwKbw

— george mastropavlos (@g_mastropavlos) 5. Červenec 2015

Dohoda musí prísť veľmi rýchlo

18:59 - Grécka vláda potrebuje dohodu veľmi rýchlo, ideálne do 48 hodín, potvrdil hovorca gréckej vlády Gabriel Sakellaridis.

Gov't spokesman #Sakellaridis on Greek TV: Negotiations.. must be concluded very soon, even after 48 hours #Greece #referendum

— Kathimerini English (@ekathimerini) 5. Červenec 2015

Rokovania s MMF analýzou

18:45 - Hlavný grécky vyjednávač Euclid Tsakolotos naznačil, že v prípade víťazstva Nie v referende sa Grécko vráti na rokovanie s dvoma novými argumentmi: novým mandátom a pred niekoľkými dňami zverejnenú správou Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorá vraví o neudržateľnosti gréckeho dlhu.

Tsakolotos says they'll return to negotiating table with 2 new arguments: a fresh mandate and an IMF report claiming debt Is unsustainable

— Robert Nisbet (@RobNisbetSky) 5. Červenec 2015

Nie v referende má náskok

18:25 - Podľa odhadov z prieskumov uskutočnených medzi gréckymi voličmi počas dnešného referenda sa tesná väčšina hlasujúcich vyslovila proti dohode s medzinárodnými veriteľmi. Podľa gréckych médií sa na tom zhodujú všetky agentúry, ktoré prieskum vykonali. Volebná účasť v gréckom referende sa odhaduje na 65 percent.

  • GPO: 48,5% Áno, 51,5% Nie
  • MRB: 46-51% Áno, 49-54% Nie
  • Metron Analysis: 48% Áno, 52% Nie

Do konca referenda ostáva pol hodina

17:30 - Hlasovanie na ostrove Evia. Možnosti sú dve - voľte nie alebo nie.

Not everyone supports choice in the #greferendum. Two No's on the island of Evia pic.twitter.com/DPF5qBK9U7

— Daniel Howden (@daniel_howden) 5. Červenec 2015

Mladí ľudia a dôchodcovia volia Nie

17:23 - Gréci sú rozdelení. Podľa prieskumov to vyzerá, že na rozhodovanie má vplyv vek, sociálna situácia voliča a politická preferencia. Mladí, seniori, chudobní a ľavicovo alebo nacionalisticky zmýšľajúcich ľudia budú dnes voliť Nie. Ľudia zo strednej triedy, stredného veku a stredoví voliči budú voliť Áno. Tvrdí to portál iHNed.cz, ktorý sa odvolal na denník The Wall Street Journal

Aké možnosti má Grécko po referende?

17:09 - Analytici Royal Bank of Scotland v nasledujúcej infografike odhadujú, čo sa bude v Grécku diať po referende. Či referendum dopadne pozitívne alebo nie, na stole sú stále predčasné voľby (Pozn. red. GRIN znamená, že Grécko ostane v eurozóne).

Debakel: Gréci v referende odmietli reformy

Čo bude po referende nasledovať? Zdroj: rbsm.com

Najviac gréckeho dlhu držia Nemci 

16:35 - Ak by došlo k Grexitu, tieto čísla by mali jednotlivé krajiny zaujímať.

Odchod Grékov by stál Nemcov draho

16:13 - Odchod Grécka z eurozóny by stál nemecký rozpočet miliardy eur, upozornil vládu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej šéf centrálnej banky krajiny Jens Weidmann, tvrdí to nemecký ekonomický denník Handelsblatt.

Straty nemeckej centrálnej banky by boli vyššie ako 14,4 miliardy eur, ktoré sa už vyčlenili ako rezerva v súvislosti s dlhovou krízou eurozóny, pretože Bundesbank bude mať straty z gréckych akcií kúpených centrálnou bankou. "V prípade odchodu Grécka by to nestačilo," napísal Handelsblatt bez uvedenia svojho zdroja. 

Euro Grékom ublížilo

16:05 - V nasledujúcom grafe je uvedený vývoj HDP Grécka do prijatia eura v roku 2002 (vertikálna prerušovaná čiara) a vývoj HDP po ňom. Projekcia na základe lineárneho trendu poukazuje, že ak by krajina neprijala euro, pravdepodobne by mala celkovú produkciu vyššiu o 14 percentuálnych bodov.

Debakel: Gréci v referende odmietli reformy

Vývoj HDP Grécka - projekcia Zdroj: Holger Zschaepitz

Referendum bude zrejme platné

15:55 - Podľa gréckych médií prekročila volebnú účasť 40 percent, ktorá je kľúčová, aby bolo referendum platné. 

Solid turnout seen so far in Greek bailout vote: Local media reports that turnout has crossed crucial 40% mark for referendum to be valid.

— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) 5. Červenec 2015

Varoufakisova propaganda

15:37 - Minister financií Janis Varoufakis tri hodiny pred koncom referenda zvoláva voličov, aby hlasovali v otázke Nie. Je presvedčený o tom, že po odmietnutí referenda, je grécka vláda schopná s veriteľmi vyrokovať dohodu do 24 hodín. 

Greek Finance Minister @yanisvaroufakis told me if there's a "no" vote he can get a deal in 24 hours

— Katie Slaman (@katieslaman) 5. Červenec 2015

ECB Grécku pomôže, ak bude potrebné

15:25 - ECB je podľa člena Výkonnej rady Benoita Coeur pripravená prijať dodatočné opatrenia, ak si to situácia vyžiada. "Za súčasných podmienok vysokej neistoty v Európe i vo svete už dala ECB jasne najavo, že ak budeme musieť urobiť viac, urobíme viac. Tie správne nástroje na to nájdeme," povedal podľa agentúry Reuters na konferencii vo francúzskom meste Aix-en-Provence.

Verejný sektor je netvor

15:08 - Skvelý rozhovor s gréckym majiteľom reštaurácie Nikolalosom Voglisom, ktorý v nedeľu bude voliť jednoznačne áno. V rozhovore s moderátorkou Robin Young povedal, že ak chce krajina ostať pri eure, musí implementovať reformy. Za najväčšiu prekážku považuje obrovský verejný sektor, ktorého nazval netvorom. "Naša robota neskončila. Máme stále najväčší verejný sektor v Európskej únii. Musíme sa rozhodnúť, čo chceme," povedal. 

Grécky cestovný ruch trpí

14:52 - V Grécku je momentálne asi 800-tisíc turistov. No 240-tisíc očakávaných rezervácií sa pre krízu v krajine nakoniec neuskutočnilo. Asociácia gréckych turistických kancelárií odhadla, že v posledných dňoch klesol počet dovolenkových rezervácií až o dve pätiny.

“Množstvo rezervácií na poslednú chvíľu sa po zavedení kapitálových kontrol znížilo až o 40 percent,” povedal serveru Spiegel Online šéf SETE Andreas Andreadis. 

Grécko je v eurozóne 14 rokov, z toho šesť bojuje o prežitie

14:31 - Prehľad kľúčových momentov Grécka v eurozóne:

  • 1. januára 2001 - Grécko vstúpilo do eurozóny.
  • 1. januára 2002 - V Grécku sa začalo platiť eurami, drachma prestala byť oficiálnym platidlom od marca 2002.
  • November 2004 - Nová vláda šéfa konzervatívnej Novej demokracie (ND) Kostasa Karamanlisa a EÚ potvrdili, že Grécko sa do eurozóny dostalo len vďaka štatistickým podvodom minulej socialistickej vlády.
  • 20. októbra 2009 - Deň po získaní dôvery parlamentu oznámila vláda Jorgosa Papandrea, že schodok štátneho rozpočtu za rok 2009 dosiahne takmer 12,5 percenta HDP. Ratingové agentúry v reakcii na to znížili Grécku hodnotenie.
  • 2. mája 2010 - Schválená trojročná pomoc Grécku v objeme 110 miliárd eur: od eurozóny 80 miliárd eur, zvyšok od MMF; prvá sanácie krajiny eurozóny jej členmi.
  • 31. októbra 2011 - Oznámenie premiéra J. Papandrea vypísať o pomoci od eurozóny referendum vyvolalo šok na finančných trhoch aj medzi európskymi politikmi. Vláda s opozíciou následne dohodli predčasné voľby; 10. novembra sa postavil do čela prechodnej vlády ekonóm a bývalý guvernér gréckej centrálnej banky Lukas Papadimos.
  • 21. februára 2012 - Ministri financií eurozóny schválili druhý balík pomoci pre Grécko (130 miliárd eur) s platnosťou do konca roku 2014 (neskôr predĺžená do februára, potom do 30. júna 2015). Súkromní veritelia v rámci výmeny dlhopisov súhlasili s odpisom 53 percent dlhu, ktorý sa tak znížil o 100 miliárd eur.
  • 6. mája 2012 - Predčasné voľby vyhrala ND len s malým náskokom pred Koalíciou radikálnej ľavice (Syriza), tretí skončili socialisti. Žiadny z lídrov týchto strán nedokázal zostaviť vládu.
  • 17. júna 2012 - Konali sa ďalšie predčasné voľby; zvíťazila opäť ND pred stranou Syziza. O tri dni neskôr vymenoval prezident Karolos Papulias premiérom šéfa ND Samarasa.
  • 29. decembra 2014 - Parlament ani na tretíkrát nedokázal zvoliť prezidenta; boli preto vyhlásené predčasné parlamentné voľby.
  • 25. januára 2015 - Predčasné voľby vyhrala opozičná ľavicová Syziza, ktorej šéf Alexis Tsipras sa stal premiérom.
  • 20. februára 2015 - Grécko sa dohodlo s eurozónou na predĺženie platnosti druhého záchranného programu do 30. júna.
  • 4. júna 2015 - Grécko oznámilo MMF zlúčenie júnových splátok - spolu 1,55 miliardy eur malo poslať do 30. júna.
  • 27. júna 2015 - Premiér Tsipras vyhlásil na 5. júla referendum o návrhoch medzinárodných veriteľov.
  • 29. júna 2015 - Zostali zavreté grécke banky a aténska burza; stanovený denný limit na výber hotovosti z bankomatov (60 eur) s výnimkou penziou, ktoré si môžu ľudia vybrať v plnej výške.
  • 30. júna 2015 - Vypršala lehota na splatenie 1,55 miliardy eur pre MMF aj pre druhý záchranný program; Atény navrhli tiež dvojročný program financovania v hodnote až 29,1 miliardy eur a reštrukturalizácia dlhu.
  • 3. júla 2015 - Grécky najvyšší správny súd zamietol sťažnosť na konanie referenda o návrhu medzinárodných veriteľov.
  • 5. júla 2015 - Gréci hlasujú v referende o podmienkach medzinárodných veriteľov.

Nie X, ale krížik

14:14 - Špecifikom gréckeho referenda je nielen komplikovane koncipovaná otázka, ale forma zaškrtnutia odpovede. Kým na Slovensku odpovedáme v "okienku" odpovede písmenkom v tvare X, v Grécku je zaškrtnutie v tvare krížika.  

Interestingly, for vote to be valid it's got to be a cross, not an 'x'. #Greferendum #PulsGrecji pic.twitter.com/cPSeXV3eq1

— Jakub Krupa (@JakubKrupaFE) 5. Červenec 2015

Cesta Grécka k referendu v jednom grafe

14:05 - Týždenník The Economist urobil prehľadný graf, kde sa pozrel kľúčové momenty Grécka od roku 2009.

Modrá čiara znázorňuje úročenie 10-ročných štátnych dlhopisov, v spodnej časti grafu je zistiť, že od roku 2009 má Grécko už šiestu vládu (dve z nich boli technokratické a určené len na vopred dohodnuté obdobie). 

The journey to #Greferendum in one chart. From this week's Economist. #Greece #GreeceCrisis pic.twitter.com/LYrUwakxwY

— Robert Ward (@RobertAlanWard) 5. Červenec 2015

Odpis (odpustenie) časti dlhu by bolo lacnejšie riešenie ako Grexit

13:39 - Analytici banky RBS v štúdii porovnali odpis dlhov vo výške 22 percent s priamymi stratami z Grexitu vo výške 40 percent, čo je očakávaná devalvácia novej meny po opustení eura.

Minimálna priama strata v prípade Grexitu je bankou vyčíslená na najmenej 227 miliárd eur (2,3 percenta HDP eurozóny), v prípade odpisov dlhov a udržania Grékov v eurozóne sú náklady dvojnásobne nižšie - 127 miliárd eur. 

Debakel: Gréci v referende odmietli reformy

Potenciálna strata z Grexitu Zdroj: rbsm.com

Grécke firmy si vytvárajú paralelné meny

13:11 - Bez ohľadu na referendum, grécke firmy sú v neistote. Nevedia, čo sa bude diať budúci týždeň, preto sa rozhodli chrániť svoj biznis tým, že si vytvorili vlastnú paralelnú menu popri euru. 

Kapitálové kontroly a zatvorené banky už ohrozujú grécke firmy. Majiteľ papierne Vasilis Papadopoulos varoval, že nemá dostatok materiálu na ďalšiu výrobu. Zamestnáva 180 zamestnancov a vyrába papierové uteráky, servítky a toaletný papier. Tovar má zatiaľ do 14. júla, ale ďalšie dodávky dreva z Fínska nemá ako zaplatiť. "Nemôžem zaplatiť dodávateľom, pretože banka je zablokovaná, takže peniaze nemôže uvoľniť," povedal. 

Čo sa stane, ak Gréci povedia v referende Nie?

12:54 - Grécky minister financií Janis Varoufakis povedal, že krajina sa pripraví na stav ekonomickej núdze. "Našťastie máme zásoby ropy na šesť mesiacov a zásoby liekov na štyri mesiace," povedal v rozhovore pre denník Daily Telegraph

Krajina má odložené finančné rezervy na nákup základných potravín z dovozu. Na gréckom ministerstve financií pracuje krízový tím zložený zo zástupcov ministerstva, odborov a bánk, ktorý rieši distribúciu najdôležitejších zásob. Krajina síce uvalila kapitálové kontroly (výber peňazí z bankomatu do 60 eur), ktorými boli postihnutí aj podnikatelia, ktorí dovážajú tovary do krajiny, ale výnimku tvorí jedlo. S nedostatkom obilia, mäsa, mliečnych výrobkov by teda podľa J. Varoufakisa nemal byť problém. 

Grécko bude podľa J. Varufakise žalovať Európsku centrálnu banku u Európskeho súdneho dvora, pokiaľ začne v nasledujúcich dňoch tlačiť grécke banky ku krachu. Banky oznámili cez víkend, že majú k dispozícii poslednú miliardu v hotovosti, čo je asi 90 eur na jedného Gréka. 

Taxikár berie aj drachmy

12:45 - V Grécku sa na odchod z eurozóny niektorí miestni pripravujú. Tento taxikár začal prijímať za odvoz drachmy. 

Cab driver Mike is now accepting Drachma. #Greferendum pic.twitter.com/ceNetHpqbi

— Mark Kelly (@movingpictureTV) 5. Červenec 2015

Čo by sa stalo pre Grexite? Ponúkame zaujímavé štatistiky

12:30 - Prepočty sú prebrané z článku denníka The Wall Street Journal.

  • v eurozóne by bolo o 3,2 percenta menej obyvateľov, ich priemerný vek by sa znížil zo 42,3 na 39,6 rokov
  • ekonomika by stratila 1,8 percenta HDP eurozóny, ale jej rast by sa zrýchlil na 1,5 percenta
  • po Grexite by sa znížil dlh eurozóny o 3,4 percentuálneho bodu
  • eurozóna by prišla o 24,5 percenta produkcie olivového oleja
  • eurozóna by prišla ročne o 4,1 percenta svadieb, ale na druhej strany by bolo o dve percentá aj menej rozvodov
  • Grexitom by eurozóna prišla o 31,3 percenta pobrežia
  • priemerná nadmorská výška by s znížila o 157 metrov. Grécke najvyššie pohorie je mýtický Olymp, ktorý má výšku niečo cez 2900 metrov nad morom
  • v eurozóny by bolo o 4,8 percenta menej fajčiarov (v rámci eurozóny má viac fajčiarov len Rakúsko)

Nová drachma by prudko oslabila

12:14 - Ak grécki voliči v dnešnom referende odmietnu požiadavky medzinárodných veriteľov a nakoniec budú nútení odísť z eurozóny, prípadná nová drachma alebo akákoľvek dočasná mena by spočiatku výrazne oslabila. Zhodujú sa na tom analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters. Niektorí z nich upozorňujú, že hodnota novej meny by mohla spadnúť až na pätinu súčasnej hodnoty eura.

V prípade odchodu Grécka z eurozóny, by Európska centrálna banka (ECB) Grékom zastavila prísun nových eur. Zásoby tvrdej meny, ktorými Atény disponujú, zrejme nebudú stačiť na to, aby mohla vláda pokryť všetky svoje záväzky. To by vládu zrejme donútilo začať vydávať dlžobné úpisy, ktorými by platili štátnym zamestnancom a ktoré by použila na výplaty dôchodkov.

Hrubé odhady devalvácie, ktorú by grécka ekonomika potrebovala, aby bola na medzinárodných trhoch znovu konkurencieschopná, hovoria o 25 až 30 percentách. Ukazujú to štúdia niekoľkých bánk a výskumných spoločností zverejnené za posledný polrok.

Chaos, ktorý by po odchode z eurozóny v Grécku nastal, by devalváciu takmer určite prehĺbil až k 80 percentám, tvrdia experti. Strata eura by totiž viedla ku krachu firiem nielen v súkromnom, ale aj vo verejnom sektore.

Volila som za svoju krajinu

12:08 - Lístok odovzdala aj 83-ročná Anastasia. Pre televíziu BBC povedala, že hlasovala pre svoju krajinu. "Ako mám vyžiť s dôchodkom vo výške 600 eur?" dodala. 

Anastasia, 83 years old, tells me she voted "for my homeland". "How can I survive on 600€ pension per month?" #Greece pic.twitter.com/aOrXW2h8Gv

— Mark Lowen (@marklowen) 5. Červenec 2015

Ako by hlasovali dvaja Gréci

12:00 - "Hlasovala som 'nie', nie 'áno', čo je voľba, na ktorej trvajú naši európski partneri. Som už takmer štyri roky bez práce a hovorila som si, že musím byť trpezlivá. Už mám však dosť núdze a nezamestnanosti," povedala agentúre Reuters 43-ročná volička z Atén.

"Som nútený hlasovať 'áno', pretože chcem zostať v eurozóne a v Európskej únii. Nedokážem si predstaviť, že by bolo Grécko mimo Európy a nemyslím si, že keď povieme 'nie', tak v Európe môžeme zostať. To nemôžem riskovať," zdôvodnil svoju voľbu 48-ročný Grék Dimitris Danikoglu, ktorý pracuje v rodinnom klenotníctve.

Obava z odchodu z eurozóny

11:54 - Gréci, ktorí budú hlasovať za Áno sa najviac obávajú odchodu z eurozóny. Nezávislý novinár Jakub Krupa sa dva hodiny zhováral s voličmi a nenašiel ani jedného Grécka, ktorý by si prial odchod z eurozóny alebo dokonca Európskej únie. 

Speaking for two hours with voters in #Greferendum, I couldn't find a single person willing to leave €/the EU. Take note, European leaders.

— Jakub Krupa (@JakubKrupaFE) 5. Červenec 2015

Nový balík pomoci nie je vylúčený

11:45 - Nech referendum dopadne akokoľvek, zdá sa, že Európa nechce Grécko nechať padnúť až na dno. Prezident Európskeho parlamentu Martin Schulz cez víkend povedal, že "pravdepodobne budeme musieť poskytnúť Grécku prekleňovací úver na zabezpečenie základných tovarov".

V prípade odmietnutia referenda vláda nebude mať peniaze na výplaty alebo dovoz základných tovarov. "Grécku môžeme poskytnúť 1,9 miliardami eur vytvorených ako zisk z programu SMP (nákup periférnych dlhopisov ECB).

Referendum bude podľa prieskumov tesné

11:38 - Referendum bude napínavé. Predbežné prieskumy hovoria, že rozdiely sú skutočne minimálne.  

 

Greece divided on eve of referendum http://t.co/OJl1nbYAWi pic.twitter.com/fIcOGosEHT

— Bloomberg Markets (@markets) 4. Červenec 2015

Záchrana bánk z peňazí sporiteľov

11:32 - Dennik The Financial Times prišiel cez víkend so správou, že Gréci sa budú musieť pripraviť na záchranu bánk prostredníctvom systému bail-in. Ide o záchranu bánk z peňazí sporiteľov. Odvoláva sa na nemenované zdroje, podľa ktorých má pripravovaný plán obsahovať odpisy vo výške 30 percent z vkladov nad 8000 eur. Grécka vláda špekulácie v článku tvrdo odmietla a tvrdí, že šlo o provokatívny článok, ktorý mal vystrašiť Grékov pred referendom. 

Na podobnom princípe sa zachraňovali v roku 2013 banky na Cypre, kde sa odpisovali nezaistené vklady nad 100-tisíc eur, ktoré patrili hlavne ruským investorom. 

Dlh Slovenska by mohol narásť o päť percent HDP

11:10 - Nech referendum dopadne akokoľvek, šance na Grexit budú stále prítomné, tvrdí analytik Trim Broker Roland Ižip. Straty by zaknihovali záchranné fondy ako aj ECB. Tie by museli byť doplnené novým kapitálom. Krajiny by tak museli vstúpiť na dlhopisový trh a zvýšiť svoje dlhy.

Napríklad dlh Slovenska by mohol vzrásť až o 5 percent, čo uvádza tabuľka z portálu zerohedge.com. "Toto by odštartovalo opätovné úvahy o udržateľnosti európskeho dlhu. ECB by rozšírila QE a začala previs dlhopisov skupovať. No v takomto prípade je takmer isté, že euro sa dostane výrazný tlak," dodal R. Ižip.

Debakel: Gréci v referende odmietli reformy

Angažovanosť eurozóny v prípade Grexitu Zdroj: zerohedge.com

Pravdepodobnosť odchodu Gréckov z eurozóny 

10:50 - Analytici z banky UBS tvrdia, že pokiaľ Gréci zahlasujú Áno, šanca na Grexit je 20 percent, pokiaľ zahlasujú Nie, šanca je 70 percent. Spolu je podľa nich pravdepodobnosť na úrovni 40 percent. Šanca, že sa rozšíri nákaza, sa znížila zo 40 na 30 percent, keďže periférne dlhopisy reagovali lepšie ako sa čakalo po ohlásení referenda.