Tento týždeň sa svetová elita po dvojročnej pandemickej prestávke opäť zíde vo švajčiarskom Davose na Svetovom ekonomickom fóre. Rozhovory budú zamerané prevažne na deglobalizáciu, píše denník The Financial Times. Očakáva, že titulky budú znieť tak, že odstraňovanie väzieb medzi Čínou a USA je neudržateľné, voľný obchod vždy funguje presne tak, ako si to myslel niekdajší ekonóm David Ricardo, a že pokiaľ sa nevrátime k status quo neoliberalizmu z polovice 90. rokov, čaká nás záhuba.

Denník pripomína, že posledné kolo globalizácie vyprodukovalo viac bohatstva, než kedy svet poznal. Bohužiaľ, ako zdôraznil ekonóm Dani Rodrik, za jeden zarobený dolár chudobným človekom bohatý zarobí 50 dolárov. Hospodárske a politické dôsledky toho sú hlavným dôvodom, prečo sa teraz nachádzame v období deglobalizácie.

Podnikanie v novej realite

Aj keď sa dodávateľské reťazce rýchlo stávajú viac regionálne a miestne, akademici a tvorcovia politík naďalej diskutujú o tom, či je oddelenie medzi Čínou a USA možné. Podľa denníka by mali vyjsť zo slonovinovej veže a porozprávať sa s viacerými vedúcimi pracovníkmi a robotníckymi lídrami. Zatiaľ čo ekonómovia diskutujú o „možnom“, podnikanie jednoducho napreduje v novej realite postneoliberálneho sveta a prispôsobuje sa kreatívnym a v niektorých prípadoch dokonca spôsobom zvyšujúcim rast, konštatovali The Financial Times.

Trhy v Latinskej Amerike, Afrike a Ázii

Ako príklad noviny uviedli rozvíjajúce sa trhy v Latinskej Amerike, Afrike a Ázii, ktoré budujú regionálne výrobné siete pre kľúčové tovary. V konečnom dôsledku by to mohlo vytvoriť odolnejšie obchodné cesty a nové modely rozvoja, ktoré nie sú úplne zamerané na vývoz lacného tovaru do hŕstky bohatých krajín cez dlhé dopravné trasy, ktoré sú čoraz drahšie a politicky sporné.

Local for local

Takmer všade umožňujú decentralizované technológie a veľké dáta viac výrobu na základe modelu „local for local“, teda výrobou lokálnych potravín pre najbližší región, čo môže byť nakoniec dobré aj pre planétu. Aditívna výroba je ďalšou veľkou témou v programe Davosu. Napríklad 3D tlačené domy sa objavujú nielen ako rýchle riešenie bývania v oblastiach katastrof, ale aj v bohatých krajinách - ako USA - ako možné riešenie inflácie nájomného.

Laissez-faire

Stručne povedané, upozorňujú Financial Times, postneoliberálny svet nie je zlý ani dobrý - je len iný. A čo je najdôležitejšie, je to skôr odraz reality. Jedným z veľkých mýtov obchodnej zásady „laissez-faire" je to, že na politike a kultúrnych hodnotách nezáleží. Ale ak by dve krajiny mohli spolu obchodovať, obe by boli vždy bohatšie a lepšie.

Podľa Financial Times globalizácia nie je nevyhnutná napriek tomu, čo tvrdili politici v 90. rokoch. Ak má každá politická ekonómia fungovať, musí slúžiť domácim potrebám. Zmeny, ktorými dnes prechádzame, prinášajú výzvy aj príležitosti. V tomto zmysle sa deglobalizácia až tak veľmi nelíši od toho, čo bolo predtým, uzatvára denník.

Ďalšie dôležité správy

11. deň ruskej invázie na Ukrajine
Neprehliadnite

Na zasadnutí Svetového ekonomického fóra v Davose sa zúčastní aj starosta Kyjeva Vitalij Kličko