Hľadať "spoločné normy pre novú realitu" začalo dnes v švajčiarskom Davose vyše 2 500 špičiek svetového ekonomického, politického a spoločenského diania. Do nedele budú na 41. výročnom stretnutí Svetového ekonomického fóra hovoriť najmä o živote po kríze. Rozoberať sa budú hrozby a obavy, ktoré prinášajú nové skutočnosti vrátane dlhovej krízy či únikov citlivých informácií cez WikiLeaks.
,,Ešte nikdy nečelil svet toľkým závažným výzvam naraz. Posúvanie politickej a ekonomickej moci zo západu na východ a zo severu na juh spolu s rýchlosťou technologických inovácií vytvorili úplne novú realitu,“ uviedol vo vyhlásení pred summitom zakladateľ a šéf Svetového ekonomického fóra Klaus Schwab.
Lídri zo všetkých oblastí ekonomiky či spoločenského diania veľmi ťažko hľadajú spoločný základ a všeobecne zdieľané normy v tejto situácii. ,,Na začiatku druhej dekády 21. storočia sa ľudstvo ocitlo na križovatke. Môžeme buď naďalej konať ako lobisti vlastných záujmov a robiť tie isté chyby, ktoré nás dostali do krízy. Alebo môžeme postupovať spoločne v záujme dlhodobých globálnych cieľov,“ dodal K. Schwab.
V Davose sa tradične objavujú aj hlavy štátov či premiéri. Nebude chýbať francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý vystúpi aj z pozície predsedajúcej krajiny skupiny G20. Napriek teroristickému útoku na letisku Domodedovo v Moskve príde na summit aj ruský prezident Dmitrij Medvedev, návštevu však oproti pôvodnému plánu výrazne skráti.
Aj vzhľadom k pondelňajšiemu atentátu, ktorý si vyžiadal najmenej 35 obetí, budú v švajčiarskom horskom stredisku sprísnené bezpečnostné opatrenia. Na svetové elity bude dohliadať päťtisíc vojakov. Kongresové centrum obohnali 18 kilometrami ostnatého drôtu a na bariéry použili tisíc vriec s pieskom. Vzdušný priestor okolo Davosu bude uzatvorený do vzdialenosti 50 kilometrov a vopred nahlásené lietadlá budú môcť na miesto priletieť len dvomi trasami.
Koľko stojí lístok do Davosu
Dostať sa na summit Svetového ekonomického fóra v Davose nie je vôbec jednoduché ani lacné. Novinár Andrew Ross Sorkin z denníka The New York Times spočítal, koľko stojí vstupenka medzi pár tisíc „dôležitých tohto sveta“.
Pozvánku do Davosu môžu dostať iba členovia švajčiarskej nadácie World Economic Forum, ktorá podujatie organizuje. Základné členstvo stojí v prepočte 52-tisíc dolárov ročne a oprávňuje majiteľa získať jednu vstupenku na summit, za ktorú si priplatí ďalších 19-tisíc dolárov.
Kto sa chce dostať za oponu a zúčastniť sa na privátnych prednáškach a diskusiách, musí si rozšíriť členstvo na úroveň ,,Industry Associate“ za 137-tisíc dolárov. Samozrejme, zaplatiť musí aj 19-tisíc za vstupenku.
Ak chce firma vyslať do Davosu viac svojich predstaviteľov, nestačí jej kúpiť viac vstupeniek, každý človek navyše znamená rozšírenie členstva. Účasť piatich ľudí zaručuje úroveň ,,Strategic Partner“ za 527-tisíc dolárov ročne, plus vstupenka pre každého z nich. Takýto typ partnerstva už navyše nie je len otázkou peňazí. Firma, ktorá sa súčasnosti chce stať strategickým partnerom, musí byť z Indie alebo Číny. Ak nie je, musí patriť medzi 250 najväčších korporácií na svete.
Foto na titulke - SITA / AP