Facebook to dotiahol až na Svetové ekonomické fórum. Viac ako 2500 delegátov z 90 štátov sveta bude od zajtra vo švajčiarskom Davose diskutovať aj o rastúcom význame sociálnych sietí. Svetoví lídri však budú hovoriť najmä o živote po kríze. Hlavnou témou 40. Svetového ekonomického fóra je zlepšenie stavu sveta. Diskutovať sa bude aj o Haiti či zlepšení bezpečnosti.

„Globálna mnohostranná spolupráca je kľúčom k misii fóra na zlepšenie stavu sveta,“ povedal Klaus Schwab, zakladateľ Svetového ekonomického fóra. „Na naše stretnutie sa musíme pozerať z pohľadu toho, čo sa práve deje– a je úplne zrejmé, že súčasný systém nie je dostatočne efektívny,“ vraví K. Schwab. Model ekonomickej spolupráce je podľa neho preto potrebné „prehodnotiť, redizajnovať a prestavať“.

Šéf pre stratégiu spoločnosti Accenture Mark Spelman vraví, že lídri budú musieť hľadať odpoveď na otázku, čo sa stane, ak v ekonomike prestanú účinkovať stimulačné balíčky. V článku pre  BBC uviedol, že úlohou vedúcich pracovníkov v Davose je naučiť sa novým zručnostiam a „vymyslieť ako zabezpečiť pokrok, ktorý by bol rýchly, efektívny a udržateľný“.

Podľa New York Times sa pod tlak v Davose dostanú najmä bankári. Keďže sa ekonomické prostredie zlepšuje, na summite sa ich ukáže viac ako vlani. Napriek tomu si nebudú vykračovať tak ako v minulosti. Ich postrachom je v súčasnosti najmä prísnejšia regulácia, ktorú navrhuje americký prezident Barack Obama a inšpirovať sa ňou chcú aj európski politici.

„Nemôžeme si dovoliť mať taký krehký finančný systém, ako tomu bolo v minulosti,“ povedal tento mesiac prezident Európskej centrálnej banky Jean Claude Trichet. V Európe reguláciu pripravujú viaceré štáty ako aj samotná únia. Francúzsko chce zaviesť dodatočnú daň na bonusy bankárov, Veľká Británia okrem toho rovnako ako USA rozmýšľa nad rozbitím veľkých bánk. Európska únia zase pripravuje nadnárodnú reguláciu finančných inštitúcií.

V Davose by sa mohli štátnici dohodnúť na spoločných pravidlách pre banky, ktoré by platili po celom svete. Podľa NYT ekonómovia očakávajú výrazný pokrok v diskusii o regulácii bánk. „Som teraz oveľa optimistickejší, než som bol v posledných mesiacoch,“ povedal profesor ekonómie na University of California Barry Eichengreen. Problém by však mohol nastať vtedy, ak by niektoré štáty nesúhlasili s obmedzeniami. Veľké banky by potom mohli operácie vykonávať v krajinách, kde sú pravidlá pre ne prijateľnejšie.

Každoročne významní štátnici a biznismeni prednášajú v Davose svoje vízie o ďalšom vývoji ekonomiky. The Washington Post pripomína, že nie všetky predpovede aj vždy vyjdú. V roku 2001 napríklad generálny riaditeľ spoločnosti Enron Ken Lay vyhlásil, že jeho spoločnosť bude „firmou 21. storočia“. Ešte v tom istom roku v decembri podal Enron návrh na konkurz a K. Lay bol v roku 2006 odsúdený za podvody. V roku 2004 zase Bill Gates v Davose povedal, že „o dva roky bude vyriešený problém spamu“.

Pred dvomi rokmi bývalý minister financií John Snow tvrdil, že každá recesia v USA bude „krátka a plytká“. Pritakával mu aj podpredseda predstavenstva AIG Jacob Frenkel vyjadrením, že ekonomická klíma sa zlepší už v polovici roka 2008. Optimistom bol aj riaditeľ Inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku vo Washingtone Fred Bergsten: „Je nemysliteľné – opakujem, nemysliteľné - aby nastala svetová recesia“.

Foto na titulke - www.weforum.org