Dárcovská konferencia v Berlíne prisľúbila Moldavsku pomoc vo výške 659,5 milióna eur. Po skončení rokovaní to dnes oznámila nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Krajina tiež sľúbila dlhodobú pomoc na ceste k energetickej bezpečnosti as kľúčovými reformami.

Humanitárna podpora

„Dnes sme vyslali jasný signál, že Moldavsko nezostane samo, stojíme pri vás," povedala Baerbocková. „Vidíme, čomu čelíte," uviedla.

Pomoc, ktorú darcovia Moldavsku poskytnú, bude zložená z humanitárnej podpory, pôžičiek či rozpočtovej pomoci. Objem pomoci bude predstavovať 659,5 miliónov eur. „Na okamžitú humanitárnu pomoc dostane Moldavsko 71 miliónov eur," povedala Baerbocková. Nemecko ešte pred začiatkom konferencie oznámilo, že Moldavsku poskytne neviazanú pôžičku 50 miliónov eur a krajinu navýši balíček rozvojovej pomoci z 35 na 40 miliónov eur.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitsaová povedala, že do 2,6-miliónového Moldavska, ktoré patrí k najchudobnejším krajinám Európy, prišlo z Ukrajiny vyše 390-tisíc vojnových utečencov. Viac ako štvrtina z nich v krajine zostala. „Cez 110-tisíc ľudí tu našlo ubytovanie, takmer polovica z tohto počtu sú deti," povedala. Baerbocková na tlačovej konferencii uviedla, že Západ krajine pomôže aj s utečencami a že 12-tisíc z nich prevezme.

Päť kľúčových oblastí

Šéfka nemeckej diplomacie uviedla, že medzinárodná pomoc sa bude týkať piatich kľúčových oblastí, a to migrácie, energetických zdrojov, reforiem, ostrahy hraníc a finančnej stability. Dnešok potom označila za začiatok dlhodobej podpory, o ktorú sa Moldavsko bude môcť oprieť.

Gavrilitsaová poznamenala, že je dôležité, aby podporu pocítili aj občania Moldavska. „Nesmieme zabúdať ani na našich občanov, aby reformy, ktoré sme im sľúbili, boli uskutočnené bez ohľadu na krízy," povedala. „Aby možno s oneskorením pocítili zmeny, za ktoré hlasovali," uviedla. Poznamenala, že Moldavci sa chcú stať súčasťou spoločnej únijnej rodiny a slobodného sveta. „To je prirodzený krok pre našu krajinu," uviedla.

Moldavsko podľa premiérky potrebuje pomôcť aj v poľnohospodárskej oblasti, pretože kvôli vojne prišla krajina o odbyt na ukrajinskom, bieloruskom a ruskom trhu. Počas konferencie preto požiadala o odstránenie kvót Únie na dovoz moldavských poľnohospodárskych produktov. „Boli by sme konkurencieschopní dodávatelia," povedala.

Ďalšie dôležité správy

Margrethe Vestagerová
Neprehliadnite

Európska únia uvoľňuje pravidlá štátnej pomoci pre firmy, ktoré čelia sankciám voči Rusku