Prísna imigračná politika Dánska viedla k udeleniu iba 860 azylových povolení v roku 2024, čo je najnižšie číslo od roku 2020. Vtedy príchod utečencov prakticky zastavili opatrenia proti šíreniu ochorenia covid-19.

Dánsky prístup k migrácii ovplyvňujú pravicové strany už viac ako 20 rokov, uvádza The Telegraph. Premiérka a líderka stredoľavicových Sociálnych demokratov Mette Frederiksenová od nástupu do funkcie v roku 2019 presadzuje politiku nulových utečencov. Krajina s približne šiestimi miliónmi obyvateľov prijala v minulom roku celkovo 2 300 žiadostí o azyl.

„Minulý rok úrady udelili najnižší počet povolení na pobyt žiadateľom o azyl, aký sme za posledné roky zaznamenali,“ vyhlásil minister pre migráciu Kaare Dybvad Bek, ktorý označil toto číslo za „historické“. Do Dánska by podľa neho nemalo prichádzať viac ľudí, než „koľko dokáže spoločnosť zvládnuť“.

Migrants arrive at at the southeastern island of Kos, Greece, Saturday, Aug. 15, 2015. The International Organization for Migration said the number of migrants and asylum-seekers who have crossed the Mediterranean to Europe this year will pass the quarter-million mark by the end of the month, more than half of them arriving in Greece. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
Neprehliadnite

S palicou na migrantov nejde len Nemecko. Viaceré krajiny EÚ pritvrdili už skôr

Pre porovnanie, Spojené kráľovstvo, ktorého populácia je viac než desaťnásobná oproti Dánsku, schválilo v období do júna 2024 celkovo 67 978 azylových žiadostí – viac než trojnásobok oproti 21 436 v predchádzajúcom roku.

Tieto čísla prichádzajú v čase, keď Európska únia pripravuje plány na implementáciu nových pravidiel pre azylové konanie, ktoré majú začať platiť v polovici roka 2026.

Dánsko si už v minulosti vybavilo výnimku z účasti na spoločnej azylovej politike EÚ. Kodaň v priebehu rokov zaviedla množstvo opatrení na odradenie migrantov, pričom zároveň sprísnila podmienky získania dánskeho občianstva.

Na snímke účastníci protestu Slovensko je Európa v Bratislave na Námestí slobody v piatok 10. januára 2025. V Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Poprade, Žiline a ďalších slovenských mestách sa v piatok konali protesty pod názvom Slovensko je Európa. Organizovalo ich občianske združenie Mier Ukrajine v reakcii na kroky vlády a predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD). FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Populizmus v Európe stráca podporu. Autoritatívni vládcovia už nie sú takí silní

V roku 2021 parlament schválil zákon, ktorý umožňuje presun žiadateľov o azyl do prijímacích centier v partnerských krajinách. Tento krok vtedy odsúdila Európska komisia. M. Frederiksenová nedávno varovala, že európska ľavica musí byť v otázke migrácie tvrdšia, ak chce zastaviť nárast podpory pravicových strán na kontinente.

Ďalšie dôležité správy

Modern,Suv,Car,Stay,On,Roadside,Of,Winter,Road.,Family
Neprehliadnite

Nóri už takmer sú v bezemisnom cieli. Zvyšok Európy im nesiaha ani po päty