Dánsko definitívne schválilo výstavbu sporného, 68 kilometrov dlhého plota na hranici s Nemeckom, pretože sa snaží ochrániť svoj obrovský priemysel, produkujúci bravčové mäso, pred diviakmi, ktoré môžu prenášať africký mor ošípaných.

Kritici vyhlasujú, že plot za 11 miliónov eur je plytvaním peňazí a nevyrieši problém, ktorý navyše ani neexistuje. Naopak, ochrancovia životného prostredia vyjadrili obavy z vplyvu tohto opatrenia na ekosystém.

Plot je zrejme symbolickým krokom na získanie dánskych pravičiarov, ktorí žiadajú tvrdé opatrenia na hraniciach a neprijímanie migrantov. Plot má byť vysoký 1,5 metra a zapustený do hĺbky pol metra, bude stáť popri celej dánsko-nemeckej hranici. Majú ho zhotoviť do konca roka 2019.

Plot schválil v júni parlament za podpory vlády, sociálnych demokratov a pravicovej Dánskej ľudovej strany (DPP). Ministerstvo životného prostredia dalo záverečný súhlas s projektom v pondelok 13. augusta po konzultáciách s verejnosťou.

Plot má zabrániť, aby diviaky nakazili ošípané na farmách vírusom AMO. Okolo 5-tisíc prasacích fariem vyváža ročne 28 miliónov ošípaných, čo tvorí polovicu dánskeho poľnohospodárskeho exportu a päť percent celkového exportu.

Smrtiaci vírus, ktorý nepostihuje ľudí ani iné druhy zvierat, zistili v členských krajinách Európskej únie ako Estónsko, Lotyšsko, Litva, Česko či Poľsko. Prepuknutie nákazy v Dánsku by zastavilo všetok export bravčoviny do destinácií mimo EÚ. Vakcína proti vírusu prasacieho moru nie je dostupná, jedinou ochranou je prevencia.

Africký mor ošípaných nebol v Nemecku zistený, čo vyvoláva otázky, prečo má byť vlastne plot postavený. Ochrancovia životného prostredia sa obávajú, že plot naruší migráciu divých zvierat a vtákov, z ktorých niektoré druhy sú chránené legislatívou Dánska aj EÚ. Ide napríklad o vysokú zver, vlky, vydry, šakaly zlaté a žeriavy, pripomenul portál DW.