Číslo nie je definitívne, pretože úrad ešte čaká na zásielky, ktoré boli podané poštou. Celkový počet odkladov vlani napokon dosiahol takmer dvestotisíc, teda išlo o každé šieste z takmer 1,2 milióna daňových priznaní, ktoré finančná správa prijala.
Fyzické aj právnické osoby si môžu lehotu na podanie priznania dane z príjmu predĺžiť až o tri mesiace, ak potrebujú odklad napríklad pre nedostatok financií na zaplatenie dane, prípadne až o šesť kalendárnych mesiacov ak mali príjmy zo zahraničia.
Finančná správa SR eviduje k začiatku apríla 731-tisíc daňových priznaní Zdroj: Finančná správa SR
„U nás išlo najmä o neziskové spoločnosti, ktoré sa na poslednú chvíľu zbadali, že si tiež musia urobiť priznanie, nemajú interných účtovníkov a pre pokročilú dobu už nezohnali externého odborníka, prípadne sme mali tiež firmy, ktoré v danom mesiaci nedisponovali dostatočnou hotovosťou na zaplatenie dane, tak si priznanie odložili“ hovorí odborníčka na dane Jaroslava Lukačovičová.
Ďalším dôvodom, pre ktorý odkladajú daňové priznanie živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby je ten, že im po úspešnom roku stúpne nielen daň ale aj sociálne a zdravotné odvody. Tie sa vyčísľujú na základe daňového priznania, takže odklad súčasne oddiali aj zvýšenie nákladov pre živnostníka.
Tržby stúpli
Tržby slovenských firiem podľa doposiaľ odovzdaných účtovných závierok stúpli na 75,3 miliardy eur, teda o 7,3 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Finstat, ktorá mapuje verejne dostupné údaje o hospodárení firiem.
Ide o predbežné údaje z daňových priznaní vyše 105-tisíc slovenských firiem, ktoré podali priznanie za minulý rok v riadnom termíne do 3. apríla 2018.
Tržby firiem podľa analýzy daňových priznaní podaných v riadnom termíne vlani stúpli o 7,3% Zdroj: Finstat.sk
Kým tržby firiem stúpli v porovnaní s minulým rokom o vyše päť miliárd eur, zisk klesol o 2,8 percenta na 3,04 miliardy eur. „Ekonomike sa darí, tržby rastú a to ženie hore aj mzdy. Práve tie zrejme viac ukrojili zo zisku firiem,“ odhaduje analytik Unicredit Bank Slovakia Ľubomír Koršňák.
Ďalším dôvodom môže byť rast cien energií či ďalších komodít. Analytik tiež upozorňuje, že doposiaľ zverejnené údaje reprezentujú len necelú polovicu objemu slovenskej ekonomiky, pretože mnohé veľké firmy podávajú daňové priznania až po riadnom termíne.
Obrat trendu
Finstat tiež sleduje, koľko spoločností skončilo v zisku alebo v strate. Účtovné závierky ukazujú, že počet firiem v analyzovanej vzorke stúpol – z bezmála 60-tisíc na takmer 64-tisíc firiem.
Bližší pohľad na údaje však ukazuje skôr negatívny vývoj. Po štyroch rokoch totiž prestal rásť podiel firiem, ktoré dosahovali zisk a začal klesať. Naopak – podiel firiem, ktoré dosahovali stratu alebo nulový výsledok hospodárenia prestal po štyroch rokoch klesať a začal rásť.
„Ide o predbežné dáta, počkal by som s interpretáciou na daňovú prognózu ministerstva financií,“ hovorí analytik Ľ. Koršňák a pridáva sa aj analytička Monika Ondrušeková z Finstatu.
Trend rastu podielu firiem so ziskom a poklesu firiem so stratou sa po štyroch rokoch otočil. Zdroj: Finstat.sk
Kým vyššie spomínaný pozitívny vývoj v uplynulých štyroch rokoch je možné pripísať najmä zavedeniu daňových licencií, otočenie trendu zatiaľ nemá jasný dôvod. Hoci koaličná SNS presadila zrušenie daňovej licencie, teda povinnosti zaplatiť daň o výške 480 eur alebo 960 eur aj v prípade, že firma nedosiahla zisk, nový režim bude účinný až v čase podávania daňových priznaní v budúcom roku.