V súvislosti s únikom údajov z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca o klientoch, ktorí ukrývajú majetok v daňových rajoch, sa objavili aj mená dvoch maďarských politikov. Do kontroly by sa podľa V. Orbána mali zapojiť úrad pre dane a clá, ministerstvo hospodárstva a vnútra i tajné služby.

Ľudia sa musia dozvedieť, či tí, ktorí majú kapitál, dodržovali pravidlá, uviedol premiér. Podľa neho sa však kauza v Maďarsku týka skôr bankárov než vysoko postavených politikov. V dokumentoch sa zatiaľ objavili len dve mená z maďarskej politickej scény.

Jedným z nich je bývalý pokladník opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a do roku 2014 poslanec László Boldvai. L. Boldvai už priznal, že jeho manželka investovala do dvoch offshore spoločností na ostrove Samoa a že vlastní aj konto v zürišskej banke. Následne dočasne pozastavil svoje členstvo v MSZP.

Kauza Panama Papers sa však nevyhla ani vládnucej strane Fidesz premiéra V. Orbána. Jej bývalý poslanec Zsolt Horváth investoval podľa uniknutých informácií do dvoch schránkových firiem na Seychelách. Z. Horváth v strane naďalej zostáva.

Pomoc panamského prezidenta

Podľa uniknutých dokumentov, ktoré sa v médiách objavili len pred necelým týždňom, ukrývajú desiatky prominentných politikov a svetových podnikateľov svoje bohatstvo v daňových rajoch, aby predišli zdaneniu. Prvou veľkou obeťou kauzy sa stal islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson, ktorý kvôli kauze v stredu večer podal demisiu.

Panama takisto v piatok oznámila, že plánuje spolupracovať s Francúzskom pri vyšetrovaní kauzy. Panamský prezident Juan Carlos Varela v piatok v telefonickom rozhovore so svojím francúzskym náprotivkom Françoisom Hollandom povedal, že krajina bude dodržiavať pravidlá o výmene informácií, ktoré súvisia s daňovými otázkami. Podrobnosti majú dojednať ministri financií oboch krajín na schôdzke v Paríži.

Francúzsko tento týždeň pohrozilo, že vráti Panamu na svoj zoznam krajín a území, ktoré nespolupracujú v daňových otázkach, čo by malo dôsledky najmä pre obchodníkov. Panama podľa ministra financií Michela Sapina vyvolala mylný dojem, že dokáže dodržovať „hlavné medzinárodné daňové zásady“.

Panama na kritiku reagovala tak, že pohrozila odvetnými ekonomickými krokmi voči Francúzsku a ostatným krajinám, ktoré by nasledovali príklad Paríža.