„Súčasné vedenie UMB sa necíti objektívne zodpovedné za stav procesov súvisiacich s rigoróznym konaním realizovaným pred 18 rokmi,“ napísal vo výzve rektor. Andrej Danko ich požiadal, aby práca nebola „poskytovaná, vypožičiavaná, ani žiadnym spôsobom verejne sprístupňovaná iným osobám“. Vedenie univerzity to považuje za neobvyklé.

Rektor nezverejnil posudky

Spornú licenčnú zmluvu, na základe ktorej môžu do jeho práce nahliadnuť len vybraní zamestnanci univerzity, nie však verejnosť a novinári, vraj škola podpísať musela. Univerzita tiež tvrdí, že sama prácu ukázať nemôže, odvoláva sa na právny posudok. Informáciu priniesol Denník N.

Už pred rektorom sa začali iniciatívne ozývať nespokojní pedagógovia, ktorí zbierali podpisy pod vlastné protestné vyhlásenie. Kritizovali aj to, že univerzita nezverejnila posudky oponentov, ktoré rektor odmietol sprístupniť.

Pred rektorátom chceli tiež protestovať študenti spolu s banskobystrickou iniciatívou Nie v našom meste, online petícia so stovkami podpisom bola zverejnená aj na internete.

Práce s rovnakým názvom i počtom strán

Kauza sa prevalila v septembri po tom, ako Denník N začal preverovať záverečné práce slovenských politikov. V Česku kvôli plagiátorstvu museli skončiť dvaja ministri vlády Andreja Babiša.

Prácu, vďaka ktorej Andrej Danko používa titul JUDr., sa spočiatku médiám nedarilo nájsť, neskôr vyšlo najavo, že sa nachádza v knižnici Univerzity Mateja Bela. Osemnásť rokov tam mala byť prístupná tak, ako všetky práce. 21. septembra však predseda SNS univerzitu požiadal, aby jeho prácu nesprístupňovala širokej verejnosti.

Odvtedy sa na verejnosť dostali dve ďalšie práce s rovnakým názvom i počtom strán. Jedna z nich pochádza z roku 1999, vznikla teda o rok skôr, ako dielo šéfa SNS. Jej autorkou je Emília Shakkour.