Bez referenda poslanci Národnej rady SR odhlasujú skrátenie volebného obdobia iba ťažko. Myslí si to predseda SNS Andrej Danko.

Pripomenul, že dnes je na presadenie skrátenia volebného obdobia v parlamente potrebných 90 poslaneckých hlasov. „Šanca, že nájdete 90 poslancov na to, aby si skrátili volebné obdobie a pripravili sa možno o 30-tisíc eur plus asistentské platy, veľká nie je,“ tvrdí predseda SNS.

Cestou referenda

Po úspešnom referende by stačilo 76 hlasov. Šanca na predčasné voľby by sa podľa Danka stala reálnou. „Po úspešnom referende by na to malo stačiť 76 poslancov a tam si myslím, že už by sa dalo racionálne a reálne dosiahnuť skrátenie volebného obdobia,“ podotkol.

SNS začala prvú referendovú petičnú akciu organizovať v lete 2020. Po dohode s lídrami Hlasu-SD a Smeru-SD sa rozhodla radšej pridať k spoločnej opozičnej petícii, na základe rozhodnutia Ústavného súdu SR však referendum vyhlásené nebolo. Aktuálne podporuje aj tretiu referendovú akciu tohto volebného obdobia.

Po troch rokoch volebného obdobia si podľa Danka už každý môže sám vyhodnotiť, či mala lepšie výsledky koalícia SNS so Smerom-SD a Mostom-Híd alebo tá aktuálna. „V týchto voľbách budeme hovoriť o reformách, ktoré pomôžu ľuďom, ale my ich potom aj presadíme. Veľa vecí, ktoré SNS zaviedla, dodnes funguje,“ tvrdí Danko. Po súčasnej koalícii podľa neho zostanú iba dlhy a problémy.

Pohľad na rozdelenie ČSFR

Prieskum, ktorý agentúra AKO realizovala pre Tlačovú agentúru SR, ukázal, že v názoroch na užitočnosť rozdelenia federácie a vznik samostatného Slovenska je spoločnosť takmer rovnako polarizovaná ako pred 30 rokmi. Rozdelenie Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky považuje za prínos 45,8 percenta respondentov, 44,6 percenta respondentov rozdelenie za prínos nepovažuje.

„K rozdeleniu došlo na základe určitého politického vývoja. Všetky rivality, sklamania, boj ekonomických záujmov, to všetko vyvrcholilo tým, že sa Klaus a Mečiar v tej slávnej vile v Brne dohodli na rozdelení,“ pripomenul predseda SNS, ktorý je presvedčený o správnosti tohto kroku. „Ukázali sme svoju životaschopnosť napriek množstvu chýb, ktoré sa udiali,“ uzavrel Danko.

Ďalšie dôležité správy

Predstavitelia opozičného Smeru-SD a členovia petičného výboru odovzdali v stredu v Prezidentskom paláci 406.039 podpisov za vyhlásenie referenda o páde vlády a zmene Ústavy SR. Opozícia by chcela cez referendum dosiahnuť predčasné voľby. Na snímke podpísané petičné hárky, ktoré petičný výbor strany Smer – sociálna demokracia odovzdal Kancelárii prezidentky Slovenskej republiky v Bratislave 24. augusta 2022. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Referendum o predčasných voľbách môže prinútiť koalíciu vládnuť zodpovedne