Finančná správa sa s odvolaním na daňové tajomstvo vyhla konkrétnejším odpovediam a jej hovorkyňa Patrícia Macíková uviedla stručne, že správa „je členom expertného tímu, ktorý sa kauzou zaoberá“ a že „daňové správy zároveň vyzývajú všetkých daňovníkov, ktorí sa vyhýbajú daňovej povinnosti, aby upustili od svojho protiprávneho konania“.

Nemecké úrady sú vo vyjadrenia oveľa tvrdšie. „Teraz treba overiť, či a v akom rozsahu boli tieto prostriedky zdanené,“ uvádza na portáli úradu krajinský minister financií Norbert Walter-Borjans. Dodal, že podľa zistení ich daňových kontrolórov švajčiarske banky váhali s informovaním o tamojších úsporách cudzincov nielen voči Nemecku. „Ak špekulanti s daňami využívajú medzinárodné kanály, prečo by nemali spolupracovať daňové inštitúcie cez hranice?“ pýta sa N. Borjans.

Švajčiarske banky sa u tunajších subjektov využívajú najmä na utajenie majiteľa peňazí alebo ich pôvodu. Vzhľadom na relatívne vysoké zdanenie pripísaných výnosov (úrokov) sú daňové motívy skôr minoritné, i keď sa krajina všeobecne zaraďuje medzi štáty označované ako daňové raje. Ak Slovák, ktorý má vo Švajčiarsku účty, tieto neuvedie vo svojom daňovom priznaní na Slovensku, pretože tu zdaňuje takzvané medzinárodné príjmy, porušuje daňové pravidlá. Aj keď svoje úspory vo Švajčiarsku riadne zdanil.

Voľnejší prístup švajčiarskeho privátneho bankovníctva s pribúdaním únikov bankových dát a tlakom EÚ na dodanenie utajených peňazí postupne klesá. Na druhej strane, predošlá vláda Roberta Fica prijala inštitút takzvanej účinnej ľútosti pri dani z príjmu. Pri odhalení nezdanených peňazí sa môže dotyčný „vyplatiť“ - teda daň priznať a zaplatiť spolu s pokutou - z trestného činu až do momentu pred ukončením vyšetrovania. Vyhne sa tak prípadnému stíhaniu či dokonca odsúdeniu.

Vlani sa na Slovensko dostal zoznam 25 Slovákov s účtami vo Švajčiarsku v súvislosti s kauzou SwissLeaks. Boli medzi nimi hlavne športovci, ale aj bývalý politik či človek blízky únosu syna exprezidenta.

Z tamojšej pobočky bankového gigantu HSBC uniklo množstvo dát a korešpondencie, podľa ktorej privátni bankári vedeli o zatajovaní príjmov klientov v ich domovských štátoch a dokonca na túto „výhodu“ klientov lákali. Informácie zverejnil tím žurnalistov začiatkom vlaňajška. Podľa informácií TRENDu sa však pri slovenských klientoch zatiaľ nezistili daňové úniky a daniari voči nim neiniciovali ani žiadne právne kroky.