Dánsko sa ako prvá krajina na svete rozhodlo zaviesť daň na potraviny s obsahom nasýteného tuku. Za všetky potraviny s obsahom nasýtených tukov vyšším ako 2,3 percenta budú Dáni platiť o 13,5 koruny (1,8 eura) za kilogram tuku viac. Asociácia dánskych výrobcov margarínu však novú daň, platnú od októbra, napadla na európskom súde.

Podľa asociácie je daň mätúca a nespravodlivá – nie je napríklad dokázaná priama väzba medzi objemom prijímaných nasýtených tukov a kardiovaskulárnymi chorobami. Daň tak penalizuje hlavne tých, ktorí majú vyššie nároky na príjem energie: deti a dôchodcov.

Dánsko už má 90 rokov daň zo sladkostí, nedávno pridalo daň zo sýtených nápojov. Tiež ako prvá krajina na svete zakázala potraviny s obsahom transmastných kyselín – napríklad margaríny, tuky na pečenie či oleje na vyprážanie - po Dánsku podobný zákaz zaviedli v Rakúsku a Švajčiarsku.

Obyvatelia sa koncom septembra zásobovali základnými tučnými potravinami ako maslo, smotana či syr, ktorých cena po zavedení dane vzrástla o osem až 15 percent. Podľa Konfederácie dánskeho priemyslu tvoria rôzne dane až 30 percent cien produktov, čo ich robí málo konkurencieschopnými. Veľa Dánov chodí preto nakupovať za hranice, kde minú za potraviny až 10 miliárd korún (1,3 miliardy eur) ročne – v Nemecku sú potraviny zhruba o tretinu lacnejšie. Daň má rozpočtu priniesť 1,5 miliardy korún (200 miliónov eur) a podobnú daň chce zaviesť po vzore Dánska aj Fínsko. Podobne ako Dánsko aj Fínsko už zdaňuje sladkosti a sýtené nápoje.

Od septembra zdaňuje jedlá s vysokým obsahom cukru, soli a tukov aj Maďarsko. Táto daň je ale zameraná hlavne na balené potraviny ako sú čipsy, cukríky či dochucovadlá s vysokým obsahom soli. Výnos v ročnej výške 70 miliónov eur má ísť na zdravotné výdavky spojené s obezitou, ktorá je v Maďarsku nad priemerom EÚ. Najnovšie sa Budapešť podľa hospodárskeho týždenníka HVG chce pustiť aj do zdaňovania kávy a aromatizovaných pív.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com