Rozhodnutie justície je podľa šéfky MMF „neopodstatnené“. „Po trojročnom (právnom) konaní a desiatkach hodín výsluchu vyšetrujúca komisia súdu dospela k tomu, že som nespáchala žiadny trestný čin. Jediným obvinením je to, že som vraj nebola dostatočne bdelá,“ uviedla Ch. Lagardeová v Paríži vo vyhlásení.
Ch. Lagardeová je už niekoľko rokov vyšetrovaná v afére, ktorá sa týka odškodného pre kontroverzného priateľa niekdajšieho pravicového prezidenta Nicolasa Sarkozyho, podnikateľa Bernarda Tapieho. Ch. Lagardeová ako ministerka financií v roku 2008 údajne rozhodla, že sa jeho zdĺhavý spor z 90. rokov s jednou štátnou bankou bude riešiť v rozhodcovskom konaní. Arbitráž potom Tapiemu umožnila získať 400-tisíc eur.
Prípad prerokúva v Paríži Republikový súdny dvor, ktorý je ako jediný justičný orgán kompetentný súdne stíhať terajších aj bývalých francúzskych ministrov. Súd ju znovu vypočúval v utorok, a to vraj 15 hodín.
Ch. Lagardeová agentúre AFP povedala, že nemieni odstúpiť a vracia sa ešte v utorok späť do Washingtonu, kde má MMF sídlo.
Podľa francúzskeho zákona sudcovia podozrivého obvinia a začnú formálne vyšetrovať, keď veria v jeho možné previnenia. Ešte to však neznamená, že prípad musí viesť k súdnemu procesu, o ktorého konaní sa rozhodne na základe výsledkov vyšetrovania.
Justícia osobitne vyčíta Lagardeovej, že sa nepokúsila zrušiť výsledok arbitráže. Bývalá ministerka vždy obhajovala arbitráž a svoje rozhodnutie nežiadať jej zrušenie. Chcela vraj ukončiť dlhý a nákladný proces medzi Tapiom a bankou Crédit Lyonnais ohľadom podmienok predaja podnikateľovho športového podniku Adidas.
Ak by Ch. Lagardeová s odvolaním proti obvineniu neuspela, asi by to podľa niektorých francúzskych komentárov ohrozilo jej zotrvanie v čele MMF. Odsúdená by podľa AFP v prípade procesu mohla byť po novo vznesenom obvinení až na rok väzenia. Za preukázanie priameho podielu na podvode by jej bývalo hrozilo až desaťročné väzenie.
Päťdesiatosemročná Ch. Lagardeová pritom nie je podozrivá, že by osobne z niekdajšieho rozhodnutia profitovala. Jej vyšetrovanie však na ňu a tiež na inštitúciu, ktorú vedie, nevrhá podľa komentárov príliš dobré svetlo. Tým skôr, že na čele MMF stála v júli 2011 po tom, čo jej francúzsky predchodca Dominique Strauss-Kahn musel odísť po obvinení zo znásilnenia hotelovej chyžnej v USA.