Ešte minulý mesiac bol Dan Condrea úspešný rumunský podnikateľ. Jeho farmaceutickej firme Hexi Pharma sa mimoriadne darilo vo verejných zákazkách. Do niekoľkých stoviek nemocníc dodávala desať typov rôznych dezinfekčných prostriedkov, ktoré sa napríklad používajú pri operácii.
Laboratórne testy ukázali, že firma ich zámerne riedila vodou a dezinfekčné prostriedky mali účinnosť ako „jarová voda“. Niektoré produkty boli riedené až na úroveň desatiny koncentrácie, aká bola deklarovaná na etikete. V Rumunsku sa škandál skloňuje s niekoľkými úmrtiami pacientov a za roky ich používania so stovkami možných prípadov infekcií.
Škandál v krajine ešte viac nahlodáva dôveru v biedne a korupciou prehnité zdravotníctvo. Takmer 50 percent všetkých úmrtí patrilo v Rumunsku do kategórie tých, ktorým sa dalo predísť, ak by bola poskytnutá optimálna zdravotná starostlivosť. Ide pritom o najvyššie číslo v celej Európskej únii.
Mimochodom, chváliť sa nemôžeme ani my. Predísť sme mohli takmer 45 percentám úmrtí, čo je 11-tisíc prípadov. Slovensko má aj kvôli tejto štatistike štvrté najhoršie zdravotníctvo spomedzi krajín Európskej únie, čo potvrdzujú posledné štatistiky Eurostatu o zbytočných úmrtiach za rok 2013.
Lekári: Ohrozili sme životy pacientov
Škandál vyhnal do ulíc tisíce Rumunov. „Ľudia si dovtedy neuvedomovali, že mnoho rumunských nemocníc je strojom na zabíjanie,“ povedala pre týždenník The Economist expertka na korupciu Alina Mongiu-Pippidi. Za posledných deväť rokov totiž Hexi Pharma podpísala zmluvy na dodávky týchto dezinfekčných látok s viac ako 350 nemocnicami po celom Rumunsku.
Verejné zákazky boli pritom často predražené. Rumunskí novinári poukázali na pomerne bežnú prax, v ktorej si riaditelia nemocníc zo zákaziek brali pre seba tretinu hodnoty. Len za posledné dva roky farmafirma dostala zákazky od 150 nemocníc v celkovej hodnote 51 miliónov rumunských lei (11,2 milióna eur).
O prípade ako prvý informoval investigatívny novinár Cătălin Tolontan z denníka Gazeta Sporturilor a vyvolal v Rumunsku hnev medzi ľuďmi. „Obyčajní ľudia sú jednoducho zdesení rozsahom toxických kontaktov medzi poskytovateľmi zdravotných produktov a manažérmi nemocníc,“ povedal pre denník The Guardian 40-ročný profesor z mestečka Iasi Ioan Milica.
Rumunskí lekári, ktorí vo veľkom odchádzajú za lepšími pracovnými podmienkami do zahraničia, sú pobúrení. „Som v šoku. Som sklamaný. Kúpali sme deti v týchto látkach od hlavy po päty. Teraz som si uvedomil, že do týchto látok dávali alkohol a parfémy. Je to neuveriteľné. Teraz premýšľam o jednej veci: Mohol som zachrániť viac detí. Oveľa viac detí. Nemôžem tomu uveriť,“ povedal Cătălin Cîrstoveanu, ktorý šéfuje novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici Marie Curie v Bukurešti.
„Som paralyzovaný strachom, keď si pomyslím, že počas tých rokov som ohrozil zdravie mojich pacientov a svojej nemocnice. Ohrozil som svoju kariéru, môj profesionálnu dôveryhodnosť a dokonca svoju slobodu,“ vyjadril svoje rozhorčenie šéf detskej nemocnice v Brašove Liviu Muntean.
Majiteľ farmaceutickej firmy Hexi Pharma Dan Condrea Zdroj: SITA/AP
Autom priamo do stromu
Prokurátor obvinil firmu a majiteľ D. Condrea mal pred súdom vypovedať o zákazkách a laboratórnych testoch. Deň pred pojednávaním havaroval. V rýchlosti asi 150 kilometrov za hodinu vrazil autom priamo do stromu. Polícia a svedkovia naznačili, že mohlo ísť o samovraždu, keďže vodič sa nesnažil brzdiť.
Vyšetrovatelia potvrdili, že po tej istej trase v osudný večer prešiel D. Condrea presne 13-krát. Náraz bol natoľko silný, že ho manželka identifikovala len na základe oblečenia a vyšetrovatelia nariadili testy DNA.
#DNA tests confirm that #DanCondrea died in the car #crashhttps://t.co/QP8FxTdAaU pic.twitter.com/P3dushE6iy
— The Romania Journal (@romania_journal) May 31, 2016
Majiteľ firmy sa ešte pred smrťou rozhodol fabriku na čas zavrieť. „Našich 50 zamestnancov zostane doma dovtedy, kým sa nezistí, čo sa stalo. Neklameme,“ povedal minulý mesiac. Minister zdravotníctva Patriciu Achimaş-Cadariu na tlak masových protestov musel rezignovať. Šlo o najväčšie protesty od novembra minulého roka, keď horel nočný podnik Colectiv, kde zomrelo 63 ľudí a ďalších 164 bolo ranených. Vtedy si protesty vyžiadali kreslo bývalého premiéra Victora Ponta, ktorý bol spájaný s korupciou a klientelizmom.
Daňové úniky
Farmaceutický škandál má aj daňový rozmer. Vyšetrovatelia už obvinili dvoch manažérov Hexi Pharma nielen zo zámerného riedenia substancií, ale aj z daňových únikov a prania špinavých peňazí. Ide o manažérku farmafirmy Flori Dinu, ktorá je obvinená z 99 bodov obžaloby a manželku zosnulého majiteľa Ulianu Ochinciuc, ktorá rovnako pracovala vo firme.
Manažérka F. Dinu, ktorá bola podľa súdu zodpovedná za predaj produktov firmy, je už v domácom väzení. Pred súdom vypovedala, že rozhodovanie bolo len v právomoci šéfa firmy. Ona osobne sa ale zaručuje, že produkty boli v poriadku a škandál prišiel v čase, keď firma uvažovala nad expanziou do zahraničia.
Niekoľko týždňov pred smrťou, generálny riaditeľ spoločnosti D. Condrea previedol na manželkin účet 229-tisíc eur a 320-tisíc dostal od šéfa firmy aj jej brat Radu. Prokurátor zmrazil ich aktíva súvisiace so škandálom, vrátane nehnuteľností v Bukurešti, 32 áut, výrobných zariadení a bankových účtov v Rumunsku, Švajčiarsku, Nemecku a na Cypre.
Firma sa cez dve schránkové spoločnosti na Cypre (CPS Chemical & Pharmaceutical Solutions LTD a Hatom Limited LTD) snažila optimalizovať daňovú povinnosť. Vyšetrovatelia odhadli, že od roku 2008 do súčasnosti takto štát na daniach prišiel o 7,8 milióna rumunských lei, čo je približne 1,7 milióna eur.
Týždenník The Economist v komentári tvrdí, že ďalší závažný škandál v Rumunsku je v zásade dobrou správou. Čím viac škandálov sa totiž v krajinách odhaľuje, tým menej je v skutočnosti krajina skorumpovaná. Inými slovami, protikorupčné zložky, prokuratúra a média tvrdo odhaľujú korupciu a nesnažia sa ich zamiesť pod koberec.
„Rumunsko je určite prehnité. Ale záležitosť Hexi Pharmy je dôkazom toho, ako veľmi je táto krajina schopná bojovať proti korupcii. Po investigatívnej robote novinárov rýchle zasiahlo aj súdnictvo,“ píše týždenník.
Je to v zásade zaujímavý paradox: svet sa dozvedá o korupcii v krajine až vtedy, keď sa proti nej rozhodnú bojovať domáce zložky. Navonok sa škandály javia ako zlá správa, následne krajina padá v medzinárodných rebríčkoch vnímania korupcie, ale v skutočnosti sa situácia s korupciou zlepšuje a krajina sa očisťuje od vnútornej špinavosti. V Rumunsku len v roku 2015 obvinili 1 250 verejných činiteľov z korupcie a klientelizmu.