Aktualizované 9.3.2012 o krátky rozbor teoretickej šesťkoalície

Prieskumy verejnej mienky sa pred voľbami obohatili ešte o jednu pestrú kombináciu. Najnovší a možno už posledný významný predvolebný prieskum, ktorý vypracovala agentúra MVK, ukázal opäť silnú pozíciu Smeru-SD. Obrázok by dopĺňalo ďalších šesť strán v parlamente. SDKÚ-DS sa po predchádzajúcom prepade na štyri percentá vrátila nad "čiaru" a MVK ako prvá z trojice hlavných agentúr namerala tento rok viac než päť percent aj mimoparlamentnej SMK.

Smer-SD by síce podľa tohto prieskumu potreboval na vládnutie ešte jedného koaličného partnera, jeho sila vyjadrená počtom mandátov však bude závisieť od toho, koľko strán sa skutočne do snemovne dostane. V sonde MVK je síce nad päťpercentnou hranicou sedem politických zoskupení, avšak štyri len veľmi tesne - SDKÚ-DS, SaS, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a SMK. Ak by všetky tieto strany zostali mimo Národnej rady, Smer by mohol sám získať ústavnú väčšinu. Na druhej strane stále platí, že šancu dostať sa do parlamentu má celkovo deväť strán, pomerne tesne pod hranicou sú podľa MVK SNS a 99 percent.

Prieskum sa konal už po prepuknutí kauzy s podpisovými hárkami 99 percent a obvineniach kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera na adresu SaS. Na voľbách sa určite plánuje zúčastniť 39 percent respondentov, z čoho MVK odhaduje účasť 44 až 50 percent. 20 percent ľudí sa ešte nerozhodlo, komu dá hlas.

Sonda MVK môže byť poslednou pred parlamentnými voľbami z trojice hlavných agentúr - Focus, MVK a Polis. Agentúra Polis síce tiež ešte zrealizovala jednu anketu, stále však nie je rozhodnutá ju zverejniť. Sociológom sťažuje prácu rýchlo sa meniaca situácia a príliš veľa nerozhodnutých voličov.

Viac údajov z prieskumu nájdete tu.

Preferencie podľa MVK

marec 2012*

mandáty

február 2012

Smer-SD

40,0

73

40,6

KDH

12,0

22

12,7

Most-Híd

7,0

13

5,9

SDKÚ-DS

6,0

11

4,3

SaS

6,0

11

6,1

SMK

5,5

10

4,7

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

5,5

10

7,0

SNS

4,5

-

3,6

99 percent

4,0

-

3,4

PRAMEŇ: MVK pre televíziu Markíza

Zber dát: 3.-5.3.2012, vzorka 1036 respondentov, 39 percent rozhodnutých jednoznačne prísť k urnám

*údaje boli zaokrúhlené s presnosťou na 0,5 percenta

**Otázka: "A keby sa voľby do Národnej rady SR konali už tento víkend, ktorej strane by ste dali svoj hlas?"

 

A ďalší prieskum: Výsledok volieb je istý ako počasie

Foto - SITA / AP

Úskalia vidiny stredopravej šesťkoalície

Prieskum MVK má ešte jeden tohtoročný unikát. Po prvý raz ukazuje teoretickú možnosť vytvorenia stredopravej vlády bez Roberta Fica. (Túto šancu dával pravici aj februárový prieskum Focusu, vtedy by však potrebovala ešte aj hlasy strany 99 percent. Teraz ju nahradila SMK). Bolo by to však stále extrémne komplikované. Takúto koalíciu by muselo tvoriť šesť strán a opierala by sa len o krehkú väčšinu 77 hlasov. Okrem toho by potrebovala naplniť aj tieto predpoklady:

  • dohoda na novom eurovale – SaS je proti vzniku trvalého záchranného fondu EÚ. Na posilnení dočasného eurovalu padla vlani vláda Ivety Radičovej
  • účasť zoskupenia Igora Matoviča. KDH malo voči nemu ostré výhrady, SDKÚ-DS sa nevyjadrovala a Béla Bugár tvrdil, že s I. Matovičom by sa nedalo vládnuť
  • dohoda o občianstve. Obyčajní ľudia si práve dnes ako jednu z podmienok podpory koalície stanovili „odmietnutie rozdávania maďarského občianstva na Slovensku“, a to v programovom vyhlásení kabinetu. Vládu by však museli tvoriť aj dve strany opierajúce sa o hlasy maďarskej menšiny – Most-Híd a SMK
  • bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda by sa zmieril s tým, že predsedu vlády by si tentoraz malo navrhnúť KDH
  • Líder SaS Richard Sulík by stiahol svoje odmietavé stanovisko voči účasti Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša vo vláde alebo by obaja menovaní politici zostali mimo kabinetu
  • KDH či Most by museli naozaj preferovať krehkú šesťčlennú formáciu namiesto spolupráce so Smerom-SD
  • a že by šesť koaličných strán vôbec unieslo vládnutie so 77 poslancami, keď by Smer v opozícii mal 73 mandátov a na smrteľný úder vláde by mu stačilo nalomiť hociktorú zo šiestich strán alebo dokonca len pár zákonodarcov

Titulok „Fico: Je veľká šanca, že budem premiérom“ sa Robertovi Ficovi nepáčil

Smer-SD podráždene zareagoval na titulok denníka Sme k rozhovoru s predsedom strany Robertom Ficom. V minulosti sa na denník sťažoval, keď písal o možnej ústavnej väčšine pre Smer.

R. Fico v interview pripúšťal, že Smer by po voľbách mohol zostaviť vládu aj sám, ak s ním ostatné strany odmietnu rokovať. Stále by však vraj radšej uprednostnil dvojkoalíciu.

„Chceli by sme postaviť silnú dvojkoalíciu, ale ak nastanú tri okolnosti, o ktorých stále hovorím, teda nízka účasť, dobrý výsledok Smeru a prepadnuté hlasy v prvom kole a odmietnu s nami rokovať, tak zostavíme vládu sami. Čo to máme nechať ležať na ulici?“, pýtal sa expremiér. 

Titulok sa objavil v tlačenom vydaní denníka Sme, internetová verzia rozhovoru bola nazvaná inak.

Aktivisti plánujú počas volieb diskusie na námestiach

Organizátori protestov Gorila chystajú počas volebnej soboty napoludnie diskusie na námestiach miest či obcí. Ako témy ponúknu napríklad vyšetrovanie kauzy Gorila, priamu demokraciu, zmeny v referende či volebnom systéme, privatizáciu, ale aj zmluvu ACTA. „Buď zmobilizujeme inteligenciu národa a nájdeme najlepšie riešenia, alebo sa tu o päť alebo desať rokov zomelie niečo strašné,“ vyhlásil jeden z aktivistov Tibor Moravčík. Debaty sa majú začínať o 12:00.

A ďalší prieskum: Výsledok volieb je istý ako počasie

Tibor Moravčík, Foto - SITA / Diana Černáková

Demonštrácia pred SPP

Minister hospodárstva Juraj Miškov zo SaS vopred ohlásil, že na dnešnom valnom zhromaždení SPP sa nemôže uskutočniť prevod tranzitného plynovodu z pološtátneho SPP na jeho dcérsku spoločnosť Eustream. Napriek tomu dnes proti transakcii pred sídlom plynárom demonštrovalo zhruba dvadsať ľudí. Stretnutie akcionárov sa napokon podľa ministra skončilo po desiatich minútach, keďže nebolo uznášaniaschopné.

Hlavným organizátorom bol Peter Marček, v súčasnosti šéf Strany občanov Slovenska a v minulosti popredný predstaviteľ Hnutia za demokraciu, ktoré založil Ivan Gašparovič. Na akcii sa podieľala aj Stanislava Červeňová – niekdajšia členka tímu známeho z protestov Gorila.

Pred možným prevodom tranzitnej infraštruktúry na Eustream varoval pred voľbami viackrát aj opozičný Smer-SD. Keď vláda ubezpečovala, že transakcia neprebehne, pretože štát sa na dnešnom valnom zhromaždení nezúčastní, R. Fico žiadal radšej úplne zrušiť dnešné stretnutie akcionárov.

Zahraniční akcionári GdF Suez a E.ON Ruhrgas majú v SPP 49 percent akcií, zároveň však držia manažérsku kontrolu. 51 percent pripadá na Fond národného majetku.

Predvolebných tlačoviek pribúda

Čím sú sobotné voľby bližšie, tým intenzívnejšia je snaha politikov dostať do médií svoje témy. Minister práce Jozef Mihál zo SaS dnes interpretoval nárast počtu nezamestnaných evidovaných na úradoch práce aj tým, že ľudia si nechcú sami platiť zvýšené minimálne zdravotné odvody. Lucia Žitňanská z SDKÚ-DS žiadala Smer-SD, aby sa vyjadril k zrušeniu trestnoprávnej imunity. SNS burcovala do „zjednotenia národných síl“, aby na Slovensku nevládol Béla Bugár.

SNS bez Jána Mikolaja

SNS odvolala zo svojej kandidátky bývalého ministra školstva Jána Mikolaja. O hlasy voličov mal bojovať zo štvrtého miesta. Strana svoj postup najprv nekomentovala, potom však Ján Slota vyhlásil, že sa ľudia pracujúci v školstve sťažovali na reformy a prácu J. Mikolaja za bývalej vlády Roberta Fica.

Záverečný míting Smeru

Približne 6500 ľudí prišlo podľa agentúry SITA na záverečný predvolebný míting Smeru-SD. Robert Fico okrem osláv MDŽ zopakoval svoju tradičnú predvolebnú rétoriku o voľbe medzi zlepencom a silnou a solidárnou vládou. Opäť vyhlásil, že jeho strana by mohla vládnuť aj sama.

„Keď sa boja ísť do lesa a ak budeme mať nadpolovičnú väčšinu, zoberieme zodpovednosť do vlastných rúk a budeme budovať solidárny štát,“ komentoval odmietanie pravicových strán vstúpiť so Smerom do vlády, ak získa vo voľbách nadpolovičnú väčšinu poslaneckých mandátov.

Smer prišiel podporiť šéf českých sociálnych demokratov (ČSSD) Bohuslav Sobotka a rakúsky europoslanec Hannes Swoboda. Nachystané bolo aj vystúpenie českého speváka Michala Davida.

A ďalší prieskum: Výsledok volieb je istý ako počasie

A ďalší prieskum: Výsledok volieb je istý ako počasie

Foto - SITA / AP, SITA / Diana Černáková

R. Fico hovorí o provokáciách, ÚVK to tak dramaticky nevidí

A opäť Robert Fico. Šéf opozičného Smeru-SD dnes pred novinármi varoval, že polícia počíta počas volebného dňa s „obrovskými provokáciami“, na ktoré vraj ministerstvo vnútra i Ústrednú volebnú komisiu (ÚVK) upozorňuje policajný viceprezident Ľubomír Ábel. „V tomto liste konštatuje, že sú pripravené obrovské provokácie cez volebný deň. Majú byť útoky na volebné urny. Majú sa ľudia postaviť za plenty a majú odmietnuť odtiaľ odísť,“ tvrdil predseda Smeru. Provokácia má údajne smerovať aj proti Smeru, a to tak, že opakovane budú chodiť do miestnosti ľudia a majú vhadzovať letáky Smeru do urien.

Polícia to zas až tak dramaticky nepopísala. Reagovala, že v rámci svojich úloh pravidelne informuje o závažných zisteniach ohrozujúcich základné práva a slobody (napríklad ústavné právo voliť) a zabezpečovaní verejného poriadku príslušné orgány. Upozornila tiež, že za priebeh volieb zodpovedá najmä Ústredná volebná komisia a za poriadok vo volebných miestnostiach zas šéfovia okrskových volebných komisií.

ÚVK podľa svojho predsedu Pétera Nyilfu má informácie o možných narušeniach volieb, nie však o obrovských provokáciách. ÚVK o tom dostala v utorok list od policajného viceprezidenta a preto sa mimoriadne stretla hneď v stredu, uviedol P. Nyilfa. V liste sa podľa neho nehovorilo o obrovských provokáciách, ale o možnej kampani priamo pred volebnými miestnosťami, respektíve hneď vo vchode do nich. Z politických strán sa menovite spomínala v liste strana Smer-SD no s tým, že môže ísť aj o iné politické strany, dodal pre SITA predseda ÚVK.

Ústavný súd pozastavil paragrafy L. Žitňanskej

A ďalší prieskum: Výsledok volieb je istý ako počasie

Necelé dva dni pred voľbami Ústavný súd na podnet poslancov Smeru-SD pozastavil účinnosť častí zákonov o Súdnej rade a o sudcoch. Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Lucie Žitňanskej v nich menilo spôsob voľby členov rady, ktorá má kľúčový vplyv v súdnictve. Definitívne o zákonoch ešte košický súd nerozhodol, ide len o predbežné opatrenie.

Poslanec Smeru-SD Róbert Madej sa poponáhľal s vyhlásením, že ide o dôkaz zlyhania a neodbornosti ministerky, ktorá je zároveň najpopulárnejšou političkou SDKÚ-DS. Ministerstvo zas reagovalo, že Smeru ide o ponechanie vplyvu ministra nad Súdnou radou prostredníctvom predsedov súdov.

Ilustračné foto - Maňo Štrauch

Igor Matovič si dal koaličné podmienky

Posledný prieskum MVK vidí stranu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti I. Matoviča v parlamente len tak-tak. Napriek tomu neformálny líder strany stanovil podmienky pre svoju prípadnú účasť vo vláde – nulovú toleranciu voči korupcii, dôsledné vyšetrovanie kauzy Gorila, stop politickým nomináciám, riešenie nezamestnanosti a rómskeho problému, ako aj ochranu pred rozdávaním maďarského štátneho občianstva na Slovensku. Opatrenia na riešenie nezamestnanosti či Rómov nekonkretizoval.

Napríklad podmienka s maďarským občianstvom by bola ďalšou komplikáciou pre aj tak ťažko predstaviteľné skladanie pravicovej koalície. Jej súčasťou by totiž museli byť aj strany opierajúce sa o hlasy maďarskej menšiny. Prieskum MVK dokonca nameral preferencie potrebné na vstup do parlamentu aj SMK.

Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.

Staršie články nájdete tu.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP