Už len vedomosť o tom, že Čína a Spojené štáty sú až „nebezpečne blízko vojne“, pôsobí na svet nepriaznivo a ochromuje ekonomické aktivity, myslí si investor Ray Dalio.
Agentúra Bloomberg informuje, že miliardár v stredu na svojom profile na LinkedIne uverejnil článok, v ktorom tvrdí, že obe krajiny už spolu vo „vojne“ sú. Nemal však na mysli vojenský konflikt, ale súperenie na poli obchodu, technológií, geopolitického vplyvu či ekonomiky.
„Možnosť vypuknutia vojny núti čínske vedenie uprednostňovať sebestačnosť pred nákladovou efektívnosťou. To isté sa deje aj v Spojených štátoch, čo nie je dobré pre reálny rast,“ vysvetlil Dalio.
Reálny rast v ohrození
Svoj príspevok uverejnil po tom, čo sa americký prezident Joe Biden v pondelok popri summite skupiny G20 na indonézskom Bali stretol aj s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.
Spojené štáty informovali, že obe strany budú aj naďalej spolupracovať v otázkach týkajúcich sa zmeny klímy či potravinovej bezpečnosti, no v mnohých iných oblastiach vrátane osudu Taiwanu sa zhodnúť nedokázali.
Podľa Dalia nie je vylúčené, že americká Snemovňa reprezentantov v rukách republikánov schváli zákon, ktorým podporí nezávislosť Taiwanu, čo by s veľkou pravdepodobnosťou mohlo viesť k vojenskému konfliktu s Čínou.
Demonštrácia sily
Už len existencia tejto možnosti vedie k nepriaznivým dôsledkom, myslí si miliardár a dodáva, že roky 2024 a 2025 budú obzvlášť rizikové, keďže v tomto období sa budú v Spojených štátoch a na Taiwane konať voľby, Japonsko okrem toho začne s opätovným vyzbrojovaním sa a svetová ekonomická situácia sa dovtedy takisto pravdepodobne zhorší.
Napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi patrí podľa Dalia medzi osem výziev, ktorým bude čínske vedenie musieť čeliť. To zrejme pod vládou Si Ťin-pchinga zaujme jednotný postoj, začne viac demonštrovať svoju silu a oveľa viac podporovať štátom kontrolovanú ekonomiku na úkor slobodných trhov, uzatvára miliardár.