Fínsko v súčasnosti vydá ruským občanom tisíc víz za deň. To znamená, že až tisíc občanov má možnosť uniknúť ruskej vojnovej propagande a konečne sa dozvedieť, aké ohavnosti ich krajina na Ukrajine naozaj pácha, píše pre EU observer novinárka z Foreign Policy Caroline de Gruyterová.
Tlak pobaltských krajín
Fínsko minulý týždeň oznámilo, že od 1. septembra začne Rusom vydávať menej víz – iba sto za deň.
K tomuto kroku sa vláda rozhodla pristúpiť po tom, čo Instagram či iné sociálne siete zaplavili fotky Rusov z Kremľa dovolenkujúcich na ostrove Mykonos či vo francúzskom kúpeľnom meste Biarritz.
Nie je správne, že ruskí občania môžu vstúpiť do EÚ a schengenského priestoru ako turisti a prezerať si pamiatky, zatiaľ čo Rusko zabíja ľudí na Ukrajine, tvrdí fínska premiérka Sanna Marinová.
Pobaltské krajiny a Dánsko už začali zakazovať vydávanie turistických víz pre Rusov a začali tlačiť aj na ostatné krajiny schengenského priestoru, aby tak urobili tiež.
Ukážme im svet za hranicami
Podľa Gruyterovej sú pocity nepohodlia, ktoré tieto štáty pociťujú, na mieste. Zahraničná politika sa ale nemôže viesť v mene inštinktívnej pomsty. Musíme myslieť strategicky, navrhuje novinárka.
Bolo by hlúpe brániť Rusom vo vstupe. Cieľom Európy je zastaviť vojnu na Ukrajine. Ak k tomu má dôjsť, ruskí občania vojne musia začať vzdorovať.
Ak ich zamkneme v Rusku, jediné príbehy, ktoré budú počúvať, budú o tom, ako je Západ agresorom a Rusko obeťou. To nám k dosiahnutiu nášho cieľa nepomôže, konštatuje Gruyterová a apeluje, aby sme nezavádzali zákaz víz.
Ten by podľa nej hral do karát ruského prezidenta Vladimira Putina.
Gruyterová navrhuje, aby sme do Európy vpustili viac Rusov. Na mysli má, samozrejme, normálnych občanov a nie zločincov či ľudí zo sankčného zoznamu.
Tento prístup sme si mali osvojiť už dávno, pretože Putina by rozdrapilo od hnevu, dodáva novinárka.
Zahráme Putinovi do karát?
Ruský prezident nechce, aby sa občania jeho krajiny voľne miešali s Európanmi. Podľa svojich slov uvažuje o zavedení výstupných víz pre Rusov podobne, ako tomu bolo v časoch Sovietskeho zväzu. Chcel by nimi zabrániť tomu, aby ruskí občania cestovali do Európy a vyhradiť toto právo iba pre svojich priateľov a verných prisluhovačov, objasňuje novinárka.
Putin takisto vyzval ruských študentov, aby odišli z európskych univerzít a pokračovali vo svojom štúdiu v Rusku, kde je údajne všetko lepšie.
Pomôžeme ruskému prezidentovi dosiahnuť jeho cieľ? Gruyterová dúfa, že nie.