České ministerstvo dopravy vidí možný problém v spôsobe objednávky prepravy. Vozidlá Uber totiž jazdia bez taxametra a v takom prípade musí byť cena za dopravu dohodnutá vopred a to písomne alebo elektronicky. Lenže aj elektronická zmluva musí mať množstvo náležitostí, napríklad musí byť podpísaná elektronickým podpisom, doplnilo ministerstvo.

Podľa Patricka Studenera, ktorý má rozbeh Uberu v európskych krajinách na starosti, všetky tieto podmienky aplikácia spĺňa. Zákazník pozná dopredu cenu prepravy, pevné ceny sú stanovené na internetových stránkach. Registrované sú v systéme obe strany, ako zákazník, tak aj vodič. Od neho navyše spoločnosť požaduje, aby preukázal, že má oprávnenie na prevádzkovanie taxislužby, povedal P. Studener agentúre ČTK.

Či objednávka uzavretá cez mobilnú aplikáciu môže byť plnohodnotnou náhradou písomnej zmluvy, nie je podľa ministerstva zatiaľ úplne jasné. Doteraz ale nie sú k dispozícii všetky technické detaily spôsobu uzatvárania zmlúv o preprave medzi dopravcom a zákazníkom cez aplikáciu UberBlack, pripustilo ministerstvo s tým, že teraz je rade Uber, aby dokázal, že zákonnú podmienku spĺňa.

Aj keby sa ukázalo, že aplikácia UberBlack podmienky zákona nespĺňa, samotnej americkej firme podľa ministerstva dopravy žiadny postih nehrozí. Spoločnosť totiž nepodniká priamo v taxislužbe, ale je len sprostredkovateľ. Postihnutí by ale mohli byť samotní vodiči, ak by kontroly miestnych dopravných úradov odhalili, že jazdili bez riadne uzavretej zmluvy.

Uber bol založený v San Franciscu v roku 2009 a jeho trhová hodnota sa po júnovom zvýšení kapitálu pohybuje okolo 18 miliárd dolárov. Firma sa označuje za trhovisko, na ktorom sprostredkováva kontakt medzi vodičmi a zákazníkmi.