Wall Street aj Federálny rezervný systém predpovedajú, že americká ekonomika sa koncom tohto roka dostane do recesie. Niektorí finančníci odporúčajú investorom, aby akcie radšej vymenili za hotovosť.
Bloomberg však píše, že nikto presne nevie, kedy a či vôbec dôjde k recesii. Investori by mohli čakať aj roky a prísť o zisky z akciového trhu, zatiaľ čo ich hotovosť stráca hodnotu v dôsledku inflácie. Alebo ešte horšie, pri každej predpovedi recesie by mohli spanikáriť a stratiť peniaze pre zle načasované obchody. Existuje mnoho spôsobov, ako sa stratégia postavená na nespoľahlivých prognózach môže pokaziť.
Podľa amerického Národného úradu pre ekonomický výskum došlo od roku 1871 k 30 recesiám. Ak sa pozrieme na vývoj indexu S&P 500 šesť mesiacov pred každou z týchto recesií, 21-krát priniesol pozitívny celkový výnos. Takže aj keby sme vedeli, že sa blíži recesia, v mesiacoch, ktoré k nej viedli, by akcie boli na tom lepšie.
Ako ďalej píše Bloomberg, je to dôkaz, že akciový trh a ekonomika nemusia nevyhnutne navzájom súvisieť. Trh sa väčšinou zaujíma o výkon verejne obchodovaných spoločností, zatiaľ čo ekonomika je oveľa širšia a zahŕňa vládne a súkromné podniky. Recesie pravdepodobne poškodia všetky aspekty ekonomiky vrátane verejných spoločností, ale nie je vždy a nie v rovnakej miere.
Akciový trh je perspektívny a mnohorozmerný. Ceny akcií ovplyvňujú mnohé faktory vrátane tých, ktoré sú špecifické pre každé odvetvie a jednotlivé spoločnosti. To, že index S&P 500 klesol o takmer o 20 percent minulý rok, môže znamenať, že absorboval obavy z recesie. Jeho obrat v tomto roku môže signalizovať, že sa už pozerá za obzor možnej recesie.
To všetko robí z investovania postaveného na základe ekonomických prognóz neuveriteľne zložitú záležitosť. Aj keby bolo možné presne predpovedať rozsah a načasovanie ekonomických výsledkov, stále by nebolo možné dopredu vedieť, ako a kedy trh zareaguje.
Dobrou správou pre „obyčajných smrteľníkov“ je, že žiadne takéto manévrovanie na trhu nie je potrebné. Najlepší výsledok sa pravdepodobne dosiahne držaním sa akcií a ignorovaním vývoja ekonomiky. Počas období pred a po každej z 30 recesií, trh vyprodukoval kladný celkový výnos 22-krát. Investori boli tiež bohato odmenení za svoju trpezlivosť so strednou celkovou návratnosťou 16 percent, čo je zďaleka najvyššia stredná návratnosť.
Keďže reči o recesii sa v nadchádzajúcich mesiacoch zintenzívňujú a s tým súvisia aj výzvy na predaj akcií, tí, ktorí sú obdarení talentom v oblasti ekonomických predpovedí, môžu pokojne vyskúšať, ako prekabátiť trh. Všetci ostatní by zrejme mali radšej vyčkať.