Z druhej najväčšej švajčiarskej banky Credit Suisse unikli dáta, ktoré odhaľujú podrobnosti o účtoch viac ako 30 000 klientov. Údajne sú medzi nimi aj drogoví díleri, obchodníci s ľuďmi a ďalší zločinci.
Dnes o tom informovala agentúra AP s odvolaním sa na nemecký denník Süddeutsche Zeitung, ktorý údaje obdržal zhruba pred rokom. Odvtedy ich skúmal spolu s desiatkami ďalších médií a medzinárodnou investigatívnou sieťou OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project).
Nedostatočné preverovanie
Únik citlivých údajov podľa zahraničnej tlače signalizuje možnosť, že finančný ústav nedostatočne preveroval mnohých svojich zákazníkov. Credit Suisse vo vyhlásení uviedla, že „dôrazne odmieta obvinenia a narážky týkajúce sa obchodných praktík banky".
Süddeutsche Zeitung dostal údaje anonymne prostredníctvom zabezpečenej digitálnej schránky pred viac ako rokom. Uviedol, že nie je jasné, či zdrojom bol jednotlivec alebo skupina. Noviny za dáta neposkytli žiadne platby ani sľuby.
Denník uviedol, že vyhodnotil údaje od 40. rokov 20. storočia až do minulého desaťročia spoločne s projektom OCCRP a desiatkami mediálnych partnerov vrátane amerického denníka The New York Times a britského denníka The Guardian.
Historické obvinenia
Banka podľa zahraničnej tlače ako klientov prijala „skorumpovaných autokratov, ľudí podozrivých z vojnových zločinov, obchodníkov s ľuďmi, drogových dílerov a ďalších zločincov".
Credit Suisse uviedla, že obvinenia sú „prevažne historické" a že „opis týchto záležitostí je založený na čiastočných, nepresných alebo vybraných informáciách vytrhnutých z kontextu, čo vedie k tendenčnému výkladu obchodného správania banky".
Banka oznámila, že preverila veľké množstvo účtov, ktoré by mohli súvisieť s obvineniami. Približne 90 percent z nich „je dnes uzavretých alebo boli v procese uzatvárania pred obdržaním tlačových otázok, viac ako 60 percent z nich bolo uzavretých pred rokom 2015".
Raj daňových únikov
Pokiaľ ide o účty, ktoré zostávajú aktívne, banka uviedla, že je spokojná s kontrolami, ktoré v prípade týchto klientov vykonala. Oznámila tiež, že zákon jej bráni komentovať „potenciálne vzťahy s klientmi".
Švajčiarsko sa v posledných rokoch snaží zbaviť svojej povesti raja daňových únikov, prania špinavých peňazí a sprenevery štátnych prostriedkov, čo sú praktiky, ktoré sa vykonávajú prostredníctvom zneužívania politiky bankového tajomstva. Príslušné švajčiarske zákony stále vyvolávajú kritiku.
Denník Süddeutsche Zeitung zverejnil výňatok z vyhlásenia anonymného zdroja, ktorý mu dáta poskytol. „Domnievam sa, že švajčiarske zákony o bankovom tajomstve sú nemorálne. Zámienka ochrany finančného súkromia je iba figovým listom, ktorý zakrýva hanebnú úlohu švajčiarskych bánk ako spolupracovníkov daňových únikov," stálo vo vyhlásení.