Credit Suisse požiadala londýnsky najvyšší súd, aby zrušil žalobu podanú Mozambikom v súvislosti s úlohou banky v škandále „tuniakových dlhopisov“ v hodnote dvoch miliárd dolárov. Informuje o tom denník The Financial Times. Švajčiarska banka tvrdí, že nemôže prebehnúť spravodlivý súdny proces, keďže neboli zverejnené potrebné vládne dokumenty.

Mozambická republika je jednou z najchudobnejších krajín sveta. V roku 2013 získala pôžičky a dlhopisy na podporu lovu tuniaka. Zostali však utajené pred MMF a ďalšími darcami, ktorí po ich objavení znížili krajine svoju podporu. Civilný proces sa má na londýnskom súde začať v septembri. Credit Suisse argumentuje, že skutočnosť, že Mozambik nezverejnil dokumenty z prezidentskej kancelárie, ako aj od štátnej spravodajskej a bezpečnostnej služby, znemožní spravodlivý proces. Jej advokát Andrew Scott povedal, že „porušenia sú závažné“.

Zástupca Mozambiku na pojednávaní uviedol, že „nie je presné ani spravodlivé charakterizovať republiku ako účastníka sporu, ktorý sa stavia proti riadnemu zverejneniu“. Mozambik argumentoval, že vynaložil veľké úsilie získať dokumenty a musel vraj sám čeliť závažným problémom pri poskytovaní informácií.

Predstavitelia štátu skonštatovali, že „tvrdenie, že pravdepodobne chýba podstatná časť relevantných dokumentov je prehnané a nezodpovedá skutočnosti“. Právny zástupca Mozambiku Jonathan Adkin dodal, že súdne konanie by sa malo začať, pretože v tomto prípade ide o „medzinárodný podvod a korupciu úradov v obrovskom rozsahu“. V roku 2021 Credit Suisse súhlasila so zaplatením pokút vo výške 475 miliónov dolárov a odpustením 200-miliónového dlhu Mozambiku. Bolo to v rámci vyrovnaní s regulačnými orgánmi v USA, Spojenom kráľovstve a Švajčiarsku, čím uznala účasť na škandále.

Credit Suisse je aktuálne sama v problémoch. Na jej záchranu sa podujala UBS, ktorá zdedí aj právne záväzky švajčiarskej banky.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Po fúzii UBS a Credit Suisse môže byť zrušených 30 percent pracovných miest