Oznámenie plánu reštrukturalizovať Credit Suisse spustilo výpredaj akcií banky, čo znížilo trhovú kapitalizáciu o viac ako 2 miliardy švajčiarskych frankov. To je takmer pätina jej hodnoty, ktorá poklesla na menej ako 11 miliárd švajčiarskych frankov.
Podľa viacerých analytikov chýbajú detaily. Aj švajčiarsky regulátor FINMA povedal, že bude banku pozorne sledovať pri zavádzaní svojho plánu.
Credit Suisse načrtla plány na získanie 4 miliárd švajčiarskych frankov od investorov, zruší tiež tisícky pracovných miest a presunie svoje zameranie z investičného bankovníctva na bohatých klientov.
Klienti banky v posledných týždňoch vyberali finančné prostriedky tempom, ktoré viedlo k porušeniu niektorých regulačných požiadaviek na likviditu, čo podčiarkuje vplyv trhových výkyvov a špekulácií.
Plán Credit Suisse
Reštrukturalizačný plán banky je zdĺhavý a zložitý. V snahe obnoviť ziskovosť po sérii škandálov a strát dôjde do konca roka 2025 k zníženiu počtu zamestnancov o zhruba 9-tisíc na približne 43-tisíc.
Oddelí sa investičná banka a vytvorí sa CS First Boston, ktorá sa bude zameriavať na poradenskú činnosť, ako sú fúzie a akvizície a dojednávanie obchodov na kapitálových trhoch. Rizikové investície sa vypredajú.
Banka má za cieľ dosiahnuť do roku 2025 návratnosť hmotného majetku 6 percent, čo môže byť ťažké dosiahnuť z dôvodu rizika spojeného s plánom reštrukturalizácie.
Do Credit Suisse zároveň vstupuje nový investor – Saudská národná banka, ktorej väčšinovým vlastníkom je vláda Saudskej Arábie. Do banky investuje 1,5 miliardy švajčiarskych frankov a získa podiel vo výške 9,9 percenta. Niektorí akcionári sú voči tomu kritickí. "Nový akcionár získa takmer 10 percent kapitálu len za 1,5 miliardy frankov," tvrdia.
Reštrukturalizácia je nevyhnutná
Cieľom reštrukturalizácie je prekonať najhoršiu krízu Credit Suisse v jej histórii, keďže povesť banky, ktorá bola kedysi symbolom švajčiarskej spoľahlivosti, pošramotila séria škandálov. V súčasnosti kvôli tomu čelí špekuláciám ohľadom jej finančného zdravia, čo sa prejavuje aj na cene akcií, ktoré dosahujú rekordne nízke hodnoty.
Analytici a investori však aj napriek snahám o zmeny vyjadrili pocit pokračujúceho znepokojenia. Je to spôsobené faktormi, ktoré sú mimo kontroly banky, a to neistota, ktorú cítiť na akciovom trhu.