Kvôli chorobe Covid-19 vo svete umrelo približne 6,9 ​​miliónov ľudí, odhadli v aktuálnej analýze vedci z Inštitútu pre meranie a vyhodnocovanie zdravia (Ihme) pri Washingtonskej univerzite. S vyčíslením „skutočnej bilancie pandémie" prišli vo chvíli, keď bol súčet oficiálne nahlásených počtov úmrtí naprieč krajinami menej ako polovičný, konkrétne okolo 3,24 milióna. Podľa štúdie vládne štatistiky výrazne skresľujú situáciu aj v Česku a na Slovensku.

Akokoľvek otrasnou sa pandémia Covidu-19 môže zdať, táto analýza ukazuje, že skutočná bilancia je výrazne horšia," povedal riaditeľ Ihme Chris Murray. Nové poznatky podľa neho môžu pomôcť verejnosti pochopiť rozsah koronakrízy, úradom zase poskytujú ďalšie podklady pre plánovanie.

WA 13 Sarajevo -  Dvaja tureckí lekári a miestny zdravotný personál stoja pri posteli pacienta s ochorením COVID-19 v nemocnici v Sarajeve vo štvrtok 18. marca 2021. Bosna čelí narastajúcim infekciám spôsobeným novým koronavírusom a rýchlo zaplňujúcim sa nemocniciam, dorazili do Sarajeva dvaja lekári z Turecka, aby pomohli a ponúkli svoje poznatky o liečbe ochorenia COVID-19. Bosna zaznamenáva obrovský nárast infekcií a hospitalizácií po období uvoľnených opatrení a zimnej sezóny, v ktorej zosta
Neprehliadnite

Koronavírus neslabne, štáty po celom svete po náraste nových prípadov opäť sprísňujú opatrenia

O tom, že v mnohých krajinách oficiálne štatistiky zďaleka nezachytávajú všetky úmrtia spôsobené Covidom-19, už dlhšiu dobu svedčia dáta o celkovej úmrtnosti za dobu pandémie. Práve tieto údaje a ich porovnanie s úmrtnosťou v minulých rokoch sú základom štúdie Ihme. „Táto 'prebytočná úmrtnosť' potom bola upravená s cieľom odpočítať úmrtia, ktoré možno nepriamo pripísať pandémii, ako aj úmrtia, ktorým pandémia zabránila. Výsledné upravené odhady zahŕňajú len úmrtia priamo spôsobené vírusom SARS-CoV-2," vysvetľujú autori výskumu.

Aj pri aplikácii tejto metodiky sú krajinou s najväčším počtom mŕtvych Spojené štáty, kde podľa Ihme Covid-19 ku 3. máju spôsobil 905-tisíc úmrtí a necelých 575-tisíc evidovaných úradmi. Na druhé miesto sa dostala India, ktorej oficiálna bilancia v danom termíne predstavovala 221-tisíc mŕtvych, avšak skutočný počet úmrtí bol podľa autorov analýzy skoro trojnásobný.

Ešte markantnejší rozdiel medzi oficiálnym údajom a skutočnosťou ukazuje štúdia v prípade Ruska. To na začiatku mesiaca hlásilo necelých 110-tisíc smrteľných prípadov Covidu-19, zatiaľ čo choroba mala v krajine údajne skoro 600-tisíc obetí. Skutočný počet mŕtvych podľa Ihme niekoľkonásobne prevyšuje hlásený údaj tiež v Egypte, Japonsku, Kazachstane alebo Albánsku.

Čína
Neprehliadnite

Pandémia je v kritickom bode, prípady v južnej Ázii stúpajú exponenciálne, upozorňuje WHO

Česko radí štúdia medzi 20 krajín s najvyššími počtami mŕtvych na 100-tisíc obyvateľov, nie však na úplné čelo rebríčka, kde sa Česká republika aktuálne ocitá pri porovnávaní oficiálnych štatistík. Výpočet Ihme stanovil výskyt úmrtí na 386,8 prípadov na 100-tisíc obyvateľov, čo je hodnota o 110 vyššia než aká v danom momente vyplývala z vládneho súčtu. Veľmi podobne na tom boli podľa analýzy Poľsko a Maďarsko, Slovensko malo údajne na 100-tisíc obyvateľov skoro 430 úmrtí spôsobených Covidom-19.

V prípade Slovenska pritom ide o nárast skoro dvojnásobný, lebo úrady hlásili v prepočte na 100-tisíc obyvateľov len 216,6 úmrtí. Slovenko je v tabuľke Ihme na 11. mieste za Peru, Rumunskom alebo Mexikom, najhoršie z porovnania vychádza Azerbajdžan s hodnotou 648,8.

„Mnohé krajiny sa meraniam následkov pandémie venovali s mimoriadnym nasadením, naša analýza však ukazuje ako zložité je presne mapovať nové a rýchlo sa šíriace infekčné ochorenie," komentoval výsledky štatistík a odborník na verejné zdravie Murray.