Desaťtisíce ton zdravotníckeho odpadu, ktorý vznikol v dôsledku pandémie ochorenia covid-19, predstavuje hrozbu pre ľudské zdravie a životné prostredie, varovala vo svojej správe Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Tá zároveň vyzýva na skvalitnenie postupov pri likvidácii odpadu, napísal ZeroHedge.
Z ochranných prostriedkov sú tony odpadu
V období medzi marcom 2020 a novembrom 2021 sa prostredníctvom spoločnej iniciatívy OSN vyexpedovalo do celého sveta 87-tisíc ton osobných ochranných pomôcok, z ktorých väčšina skončila ako odpad.
Autori správy WHO si všimli aj skutočnosť, že celosvetovo bolo dodaných 140 miliónov testovacích súprav s potenciálom vyprodukovať zhruba 2 600 ton prevažne plastového neinfekčného odpadu a približne 731-tisíc litrov chemického odpadu, čo je tretina olympijského bazéna.
Ďalšie desiatky ton pridali vakcíny
Okrem toho zdravotníci na celom svete podali záujemcom o očkovanie osem miliárd dávok vakcín, ktoré vytvorili ďalších 144-tisíc ton odpadu vo forme injekčných striekačiek, ihiel a obalov.
V správe WHO je však zahrnutý len zdravotnícky materiál zaobstaraný prostredníctvom iniciatívy OSN a nie odpad, ktorý vznikol v dôsledku verejných či iných iniciatív.
Na likvidáciu odpadu sa zabudlo
Svetová zdravotnícka organizácia tiež poukázala na fakt, že v čase, keď sa OSN a jednotlivé štáty snažili čo najrýchlejšie nadobudnúť zásoby ochranných prostriedkov, menej pozornosti sa venovalo organizácii likvidácie odpadu, ktorý v dôsledku poskytovania zdravotníckej starostlivosti súvisiacej s ochorením covid-19 vznikne.
„Poskytovať ochranné prostriedky zdravotníkom je absolútne nevyhnutné. Rovnako nevyhnutné je však aj zabezpečiť ich bezpečné využitie bez toho, aby to malo nepriaznivý vplyv na okolie,“ povedal riaditeľ WHO pre núdzové situácie Michael Ryan.
WHO aj radí
Správa tiež obsahuje viacero odporúčaní, ktoré by mohli prispieť k ochrane ľudského zdravia a životného prostredia, vrátane využívania ekologických obalov a spôsobov dopravy, bezpečných a opätovne použiteľných ochranných prostriedkov, či recyklovateľných alebo biologicky rozložiteľných materiálov.