Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) prednedávnom konštatovali, že je najvyšší čas riešiť energetickú chudobu na Slovensku. Jedným z nástrojov, ako pomôcť energeticky chudobným rodinám, by mohol byť predplatný systém pre elektrinu. S pilotným projektom už prišla na jar 2022 Východoslovenská distribučná (VSD). Doteraz firma individuálnu formu predplatného aplikovala v 38 domácnostiach. Súčasne existuje aj komunitná forma predplatenej elektriny pre samosprávy a bytové spoločenstvá, ktorá sa využíva v niektorých oblastiach východného Slovenska od roku 2018.
Predplatená elektrina
Predplatená elektrina je realizovaná na princípe „najprv zaplatíš, potom využívaš“. Odlišuje sa od štandardnej dodávky elektriny, kde odberatelia platia preddavkové platby vypočítané na základe predchádzajúcej spotreby alebo odhadu. „Pri využívaní predplatenej elektriny si odberatelia najprv zaplatia za v budúcnosti odobratú elektrickú energiu a následne ju odoberajú. Významný rozdiel je v množstve odoberanej elektriny, ktorá je v prípade predplatenej energie limitovaná výškou dopredu alokovaných finančných prostriedkov – kreditu,“ vysvetlili vedci zo SAV.
V prípade „predplatenky” platí, že ak sa tento kredit spotrebuje (v prípade zadlžených domácností sa kredit znižuje o splátky predchádzajúcich dlhov na energetických službách) a dosiahne úroveň núdzového kreditu, dodávka energie sa obmedzí. Domácnosť môže odoberať elektrinu v lete v čase od 20:00 do 8:00 a v zime od 17:00 do 8:00.
„Núdzový kredit je nastavený na päťdňovú spotrebu tak, aby ak si domácnosť hneď po upozornení doplatí kredit, tak ani pri najdlhšie trvajúcom spôsobe doplnenia si kreditu – prostredníctvom poštových poukážok nedošlo k úplnému odpojeniu od elektriny. Ak si domácnosť nedobije kredit, po vyčerpaní všetkého kreditu dôjde k úplnému prerušeniu dodávky energie,“ dodali akademici.
Z technického hľadiska sú využívané inteligentné meracie systémy (IMS), ktoré umožňujú presné sledovanie spotreby energie pre odberateľov a dodávateľov elektriny, na základe čoho je možné sledovať a odhadovať spotrebu energie a čas, na aký predplatený kredit stačí. IMS zabezpečujú aj diaľkové prerušenie či obnovenie dodávky elektriny.
Nástroj na riešenie chudoby
„Predplatená elektrina môže byť v niektorých špecifických prípadoch veľmi dobrým nástrojom aj na riešenie energetickej chudoby. Najmä v domácnostiach, kde je dôvodom energetickej chudoby finančná negramotnosť. Do chudoby sa mnohokrát dostávajú aj domácnosti, ktoré nevedia hospodárne a vyvážene nakladať so svojimi finančnými prostriedkami. Buď nevedia vhodne alokovať peniaze v čase, peniaze minú ihneď ako ich získajú, nakúpia produkty a služby, ktoré nie sú nevyhnutné, prípadne finančný nedostatok vznikne kombináciou oboch spomenutých skutočností,“ uviedli vedci. Takisto je predplatená elektrina vhodná pre domácnosti, ktoré sa nemôžu iným spôsobom k elektrine pripojiť kvôli nesplácaniu minulých účtov za energie.
Naopak, sú domácnosti, ktoré sú v energetickej chudobe, a predplatená elektrina im môže uškodiť a zhoršiť ich situáciu, upozorňujú vedci. Ide o domácnosti, ktoré nie sú schopné platiť účty za energie pre nedostatočné finančné zdroje, ktoré na energie môžu vyčleniť zo svojich príjmov. „Sú to domácnosti, ktoré majú vysoké výdavky na energie vzhľadom na svoje príjmy a súčasne sa hospodárne a rozumne správajú, čo môže byť spôsobené nízkymi príjmami alebo vysokými výdavkami na energie spôsobené nízkou energetickou efektívnosťou ich obydlia,“ podotkli vedci s tým, že tieto domácnosti sa predplatenou elektrinou dostanú do väčších problémov prejavujúcich sa aj stresovými situáciami.
Prínosy a negatíva
Situácia týchto domácností by mala byť podľa SAV riešená adresným navýšením finančných zdrojov prostredníctvom sociálneho transferu. Napríklad v podobe priamej finančnej platby spojenej so zvyšovaním energetickej efektívnosti prostredníctvom finančných zdrojov na rekonštrukciu, respektíve v krátkom prechodnom období aj súčasne príspevok na bývanie či energie.
Predplatenú elektrinu je podľa vedcov zo SAV potrebné nechať na trhu pôsobiť dlhšiu dobu, aby sa prejavila väčšina jej vplyvov a mohli sa spravodlivo vyhodnotiť jej prínosy a negatíva. „Zatiaľ pôsobí ako vhodný a účinný nástroj na pomoc domácnostiam, ktoré sú spôsobené špecifickými problémami. Predplatená elektrina ponúkaná ako Predplatenka od VSD je dobre nastavený nástroj, ktorý môže pomôcť niektorým skupinám obyvateľstva v boji s energetickou chudobou,“ konštatovali vedci zo SAV.
Najnovšie dáta hovoria, že slovenská domácnosť dá priemerne 10,3 percenta svojho príjmu na energie. Ak však prihliadneme na počet členov domácnosti, podiel sa zvýši na 19 percent, čo znamená, že domácnosť musí do energií investovať pätinu svojich disponibilných príjmov. Mnohé preto začínajú šetriť, čo je v mnohých prípadoch podľa slovenských vedcov spojené s vykurovaním nevhodnými nosičmi energie.