Z pohľadu malej, ale rozširujúcej sa siete krajín už globálna metrika ekonomického zdravia nespĺňa svoj účel. Fínsko, Island, Škótsko, Wales a Nový Zéland, teda krajiny na čele ktorých poväčšine stoja ženy, sú členmi partnerstva štátov blahobytu (WEGo), píše CNBC.

Cieľom skupiny, ktorá by sa mala v najbližších mesiacoch rozšíriť, je transformovať ekonomiky na celom svete tak, aby do roku 2040 ponúkali blahobyt nielen ľuďom, ale aj planéte, ktorú obývajú.  

V praxi to znamená zrieknutie sa myšlienky, že percentuálna zmena hrubého domáceho produktu je dobrým ukazovateľom pokroku. Namiesto toho je nutné preformulovať hospodársku politiku tak, aby zabezpečovala kvalitu života pre všetkých ľudí v symbióze so životným prostredím.

Nový model

 „Potreba nového ekonomického modelu nebola nikdy jasnejšia,“ povedala pre CNBC škótska premiérka Nicola Sturgeonová. „To je podľa mňa dôvod, prečo nielen u nás v Škótsku, ale na celom svete svedkami rastúceho záujmu o ekonomiku blahobytu, dodala Sturgeonová." 

Len v priebehu posledných niekoľkých mesiacov zverejnil Nový Zéland svoju prvú správu o blahobyte,  Európska únia uznala potrebu prechodu na prosperujúce hospodárstvo; Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) spustila iniciatívu, ktorá požaduje, aby hlavnú zložku hospodárskej obnovy tvoril blahobyt. 

Priepasť sa rozširuje

Z novozélandskej správy zverejnenej koncom novembra vyplýva, že v krajine vznikla veľká priepasť medzi blahobytom starších ľudí a ich mladších spoluobčanov, pričom starším občanom sa darí lepšie v celom rade metrík. Novozélandské ministerstvo financií určilo tri prioritné oblasti, ktoré si vyžadujú zlepšenie: duševné zdravie, dosiahnuté vzdelanie, ako aj dostupnosťou a kvalitou bývania. 

„Na Novom Zélande nemáme patent na to, ako dobre zostaviť správu o blahobyte," povedal hlavný poradca novozélandského ministerstva financií Dominick Stephens. „Rôzne krajiny zvolili rôzne prístupy. V niektorých ohľadoch staviame lietadlo už za letu, dodal Stephens." 

Americký senátor Robert F. Kennedy raz povedal, že HDP krajiny meria všetko „okrem toho, čo robí život hodnotným“. Kritici HDP, ktorý predstavuje celkovú hodnotu tovarov a služieb za určité časové obdobie, tvrdia, že tento ukazovateľ je zavádzajúci, pretože meria „dobré, zlé a škaredé“ ekonomickej aktivity a všetko to označuje za dobré. 

Treba zmeniť kurz

Snaha vidieť za hranice ekonomického rastu prichádza v čase rastúcich požiadaviek na ukončenie produkcie fosílnych palív na celom svete. „Záväzok (ekonomického) rastu prichádza ruka v ruke so záväzkom väčšej spotreby energie a materiálu, čo má za následok nepriaznivý vplyv na životné prostredie, čo sťažuje dekarbonizáciu,“ povedala pre CNBC Julia Steinbergerová, ekologická ekonómka z Univerzity v Lausanne. 

K hlasom volajúcim po zrušení HDP ako svetového ukazovateľa hospodárskeho rastu nedávno pripojil ten svoj aj generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý vyzval svetových lídrov, aby svoje krajiny viedli k obehovému hospodárstvu. „Musíme okamžite zmeniť kurz a ukončiť našu nezmyselnú a samovražednú vojnu proti prírode," povedal ešte v júni A. Guterres na medzinárodnom environmentálnom fóre.

Ďalšie dôležité správy

Maják na Egmontovom myse, Nový Zéland.
Neprehliadnite

Kontroverzná daň zničí miliardový biznis. Nový Zéland vyháňa farmárov z krajiny