Premiestňovanie svetových lídrov z bodu A do bodu B po cestných komunikáciách si vyžaduje rafinované myslenie a ide o komplexnú logisticko-bezpečnostno-protokolárnu činnosť zahŕňajúcu zátarasy, dopravné obmedzenia, policajtov, ochrankárov a desiatky ďalších nevyhnutných zabezpečení a úkonov.
Azda najdôležitejším prvkom je však súkromné vozidlo samotného lídra. Podľa údajov, ktoré zhromaždil web Visual Capitalist, mnohé krajiny používajú luxusné značky ako Mercedes-Benz či BMW, vôbec najobľúbenejšou voľbou je Mercedes-Benz, trieda S. Viacerí vysokí hodnostári tiež preferujú domácich výrobcov, čo zohráva symbolickú (a hlavne populistickú) úlohu.
Niektoré autá sú len „obyčajné“ nepriestrelné či neoznačené vozidlá, pompézne skrášlené a vyzdobené národnými symbolmi, alebo v prípade menej dôležitých lídrov naozaj minimálne výnimočné až všedné.
Potom sa však stačí bližšie pozrieť na Cadillac One, s krycím názvom Beštia, ktorý patrí Donaldovi Trumpovi – ťažko obrnené dvere vážiace ako tie na Boeingu 757, raketomety na slzný plyn, balíčky s krvou, ktorá sa zhoduje s prezidentovou. Vozidlo austrálskeho premiéra tiež napríklad disponuje palubným prívodom kyslíka či senzormi na detekciu toxických plynov.
Ak sa chcete dozvedieť viac, pozrite si prehľadnú infografiku zachytávajúcu dopravné prostriedky vodcov niekoľkých desiatok krajín.
Zdroj: SITA / AP
Angličtina ohrozuje svet
Na svete existuje 12 hlavných jazykov, ktoré spájajú ľudí naprieč celou zemeguľou. No jeden z nich vyčnieva, je hypercentrálny, univerzálny a drží celý svetový jazykový systém dohromady. Takmer 400 miliónov ľudí ním hovorí ako materským jazykom, ďalšia miliarda ho intenzívne používa ako sekundárny jazyk. V najmenej 59 krajinách je to oficiálny úradný jazyk, v desiatkach ďalších neoficiálny. Žiadny iný jazyk v histórii ľudstva nebol používaný toľkými ľuďmi.
Angličtina je všade a všade dominuje, tvrdí rozsiahly článok na britskom portáli The Guardian. Je nevyhnutný, sprístupňuje cestu do sveta vyššieho vzdelávania a medzinárodného obchodu, je to jazyk globálneho podnikania, internetu, vedy, diplomacie aj literatúry.
Angličtina však svet aj ohrozuje, kolonizuje, dobýja, zanecháva za sebou mŕtve dialekty a zabudnuté jazyky. Preniká do slovnej zásoby iných jazykov, sama mnohé pohltila a pohlcuje, nepriamo vnucuje anglicizmy a nastoľuje rečovú uniformitu, dodáva rovnaký článok, ktorý sa zároveň zamýšľa, či je všadeprítomné používanie angličtiny naozaj také zlé a či dokáže jeden jazyk vyhovieť všetkým ľuďom a účelom.
V angličtine sme loseri Zdroj: SITA / AP
Živá
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné
Máte už predplatné?
Prihláste sa
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?