Zobúdzame sa takmer vždy v rovnakom čase, raňajkujeme približne to isté jedlo, v obchode si spravidla vyberáme rovnaké produkty a do práce, kde sa rozprávame väčšinou s tou istou úzkou skupinou kolegov, chodievame väčšinou vždy tým istým dopravným prostriedkom. Pred spaním máme zaužívané vlastné rituály a aj v rámci týždňa zvykneme robiť v konkrétne dni konkrétne činnosti a aktivity.
Význam rutiny je v očiach jednotlivcov odlišný, odborníci však vysvetľujú, že napriek všeobecnému negatívnemu názoru je pre ľudí potrebná, pomáha a uľahčuje život. Rutina je predovšetkým spôsob, akým sa ľudia vyrovnávajú s neustálym tokom rozhodovania a chránia sa pred nesprávnou voľbou.
Súčasný svet ponúka množstvo alternatív a je bohatý na výber a rôznorodosť, čo prirodzene v človeku vyvoláva zmätok. Rozhodovanie sa je pre ľudí mimoriadne náročná činnosť a, ako ukazuje skúsenosť, majú tendenciu z viacerých možností vybrať si tú horšiu.
Preto to mnohí ako prirodzený obranný mechanizmus nechávajú na rutinu a podriaďujú svoje správanie dvom jednoduchým stratégiám – vyberať si stále to, čo sme zvyknutí vyberať vždy, a organizovať svoj život tak, že sa rozhodujeme stále pre tú istú voľbu znova a znova. Nie všetky aspekty života je však možné štandardizovať nekonečným opakovaním.
Samozrejme, existuje aj temná stránka rutiny. Prílišná zacyklenosť môže človeka dostať do bodu, že z pevných a nemenných vzorov myslenia a správania nedokáže uniknúť. Viac si o téme spolu s niekoľkými názornými štúdiami môžete prečítať na portáli The Conversation.
Zdroj: SITA / AP
Fínske nočné mory
„Keď sa s vami rozpráva introvertný Fín, pozerá sa na svoje topánky. Extrovertný Fín sa pozerá na tie vaše,“ hovorí sa podľa portálu Quartz v krajine tisícich jazier, kde ešte aj extroverti sú introvertní. Karoliina Korhonen uchopila túto sociálnu charakteristiku škandinávskeho národa a pretavila ju do karikatúrneho komiksu Finnish Nightmares (Fínske nočné mory).
Ústrednou komiksovou postavičkou je Matti, ktorého autorka opisuje ako stereotypného Fína, ktorý oceňuje pokoj, ticho a svoj osobný priestor. Matti má byť stelesnením spoločenskej plachosti a uzavretosti – schováva sa pred susedmi, vyhýba sa akýmkoľvek rozhovorom, v obchode nechce stretnúť predavača a keď si niekto vedľa neho sadne, tak rýchlo odíde. Keď Matti nastúpi do autobusu, kde je polovica sedadiel prázdna, sťažuje sa na jeho preplnenosť.
Komiks sa stal hitom najmä v Číne. V krajine, ktorá je známa preplnenými mestami, husto obývanými štvrťami a celkovo obmedzeným životným priestorom, je pojem „súkromie“ veľmi relatívnou a neuchopiteľnou koncepciou, a zrejme preto sa tam stal komiks prostredníctvom sociálnych sietí veľmi populárnym. V porovnaní s vyše 1,4-miliardovým obyvateľstvom je Fínsko s 5,5 miliónmi ľudí prakticky prázdne.
In a grocery store you just pretend to be very interested in other products until they leave. pic.twitter.com/NewKpU55EL
— Finnish Nightmares (@Finn_Matti) 30. septembra 2016
Miliónové nákupy
Venezuela zažíva krízu nemalých rozmerov. Prezident krajiny Nicolás Maduro sa zúfalo snaží z problémov vykľučkovať vytvorením novej meny, zavádzaním štátnej kryptomeny, škrtaním „inflačných“ núl a zvyšovaním minimálnej mzdy o tisícky percent.
Madurova reforma však okrem iného vyvolala zmätky, ľudia začali panikáriť a netušiac, čo ich ešte čaká, si svoje odstáli v dlhých radoch na potraviny a základné produkty každodenného života.
Agentúra Reuters pripravila fotografické
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?